zeka.gen.tr https://www.zeka.gen.tr Zeka, Zeka Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, zeka.gen.tr Thu, 02 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Zeka Geliştirici https://www.zeka.gen.tr/zeka-gelistirici.html Mon, 26 Nov 2018 18:05:22 +0000 Zeka geliştirici, fikirlere karşılık çoğu insan anne ve babasının içerisinde bulunduğu durum benzeri yaşlanma fikrine olumlu bakmaz ve bu süreçle imkanları içerisinde uğraşacağına kendini inandırır. Emniyetli, hoşnut Zeka geliştirici, fikirlere karşılık çoğu insan anne ve babasının içerisinde bulunduğu durum benzeri yaşlanma fikrine olumlu bakmaz ve bu süreçle imkanları içerisinde uğraşacağına kendini inandırır. Emniyetli, hoşnut ve tıbbi olarak daha uzunca yaşamanın yöntemlerini ve yaşam süresince sıhhatli, sevinçli kalmayı araştırırız.  
 
Kaliteli uzun hayatı sağlama yönünden düşündüğümüzden fazladan kontrole sahibiz. Genetik, yaşlanırken bizim sağlığımızın neyin belirlediğinin yalnızca üçte bir kısmını meydana getirir. Bunun manası zekanın, gündelik kolay yaşam şekli seçimlerinin ne türlü olacağına ve ne civarı uzunca yaşayacağımıza dair çok önemli bir tesire sahip olmasıdır. Var olanları geliştirmek yepyeni beceriler öğrenmeye dair talepler amaçlı kendimize müsaade verelim. Daha uzunca hayatını sürdürmek, daha önce fark etmek ve görünmek amaçlı bu stratejilerinin bazılarını deneyin. Yenilenmeyen beyin hücrelerini geliştirmek, zekanızı artırmak esasında günde yapabileceğiniz çok kolay birtakım alıştırmalara ilişkili. İşte Amerikalı uzmanların şiddetle uygulanmasını önerdikleri o kolay fakat etkin yöntemler; 

 • Zeka GeliştiriciZıt el alıştırması: Sağ elinizi kullanmaktansa belli bir süre sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi zıt elinizle tutun benzeri. Netice olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız öbür yarısını da harekete geçirmiş olursunuz. 
 • Çocuk oyunu alıştırması: İşe ya da alışverişe giderken, çocuk gibi heyecan içerisinde tüm duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu biçimde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar çok fazlasını kullanırsanız, hafızanız her vakit dinamik kalır. 
 • Harf alıştırması: Elinize bir dergi ve bir fosforlu kalem alınız. Sırasıyla paragrafları okuyunuz ve çift olan harflerin üzerini çiziniz. Örneğin, çift 't' ve ' çift m harflerin üzerini işaretleyiniz. Böylece konsantrasyonunuzun uyarıldığını anında hissedeceksiniz. Bu, zihnin canlanmasını artırmaktadır. 
 • Polisiye alıştırması: Dün akşam ne yaptım, neredeydim, 2 saat öncesinde ne yaptım benzeri, genelde polisiye romanlarında sorulan sualleri kendinize yöneltin. Ve elbette cevaplayın. Bu alıştırma sonucu olarak yaptıklarınıza yönelik dikkatinizi geliştirebilirsiniz. 
 • Yürüyüş alıştırması: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde adım atın. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, öncesinde sağ elinizle, daha sonra sol elinizle dizinize dokunun. Bu gibi çaprazlama hareketlerle beyninizin her 2 tarafını kullanmış olursunuz. 
 • Ressam alıştırması: Burnunuzun ucunda bir fırça varmış gibi hareket edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çiziniz. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi anında canlandırır. Benzer sürede beyni bloke eden stresi etkin biçimde yok eder. 
 • Ajan alıştırması: Bu alıştırmayı sokakta yapacaksınız. Çevrenizde yer alan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, tümceler türetmeye çalışın. Bu alıştırma hem kelime dağarcığınızı geliştirir hem de beyni canlandırır. 
 • Resim alıştırması: Bu alıştırma ile alım satım listelerini kolaylıkla ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirirsiniz. Bunun amaçlı kalem kağıt alın ve kağıdın üstüne mum, kaktüs, yonca benzeri semboller çiziniz. Her fotoğraf bir sayıyı simgeler. Sonrasında sembolleri sayılara yönelik olarak ezberleyin. Bu alıştırma ile, zihninizde listeler meydana getirmeyi kolay başarırsınız. 
 • Otobiyografi alıştırması: Düşünün ki, yaşam hikayenizi bir daha yazmanız gerekmektedir. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. En yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekmektedir. Bu alıştırma ile, şahıslarla alakalı hafızanızı harekete geçirirsiniz. 
 • Hipnoz alıştırması: Ö]]> Sayısal Zeka https://www.zeka.gen.tr/sayisal-zeka.html Tue, 27 Nov 2018 09:02:03 +0000 Zeka, insanın düşünme, öğrenme, yeni bilgiler edinebilme, ezberleme ve sorunlara çözüm önerileri getirme gibi daha birçok yeteneğinin birleşimine zeka denmektedir. Zeka çoğu bilim insanlarına göre sayısal ve sözel zeka olara Zeka, insanın düşünme, öğrenme, yeni bilgiler edinebilme, ezberleme ve sorunlara çözüm önerileri getirme gibi daha birçok yeteneğinin birleşimine zeka denmektedir. Zeka çoğu bilim insanlarına göre sayısal ve sözel zeka olarak ikiye ayrılmaktadır. Başka bir bilgi olarak sağ beyinli insanlar sözel zekaya sol beyinli insanlar ise sayısal zekaya sahiptirler. Bizler bugün sol beyini yani sayısal zekayı anlatacağız.

  Sayısal zeka, sayısal zekanın bir diğer adı ise mantıksal zekadır. Bu tip bir zekaya sahip olan kişiler daha çok bilime ve matematiğe sözel olan edebiyat veya görsel sanatlardan daha da yatkın kişiliğe sahiptirler. Bu tip kişiler genelde nicel gözleme dayalı gözlemde bulunurlar. Nicel gözlem ise daha çok sayısal verilere dayanan gözlemdir. Mesela bir ağacın boyunu sayısal zekalılar sayısal değerlerle yani nicel olarak ifade ederken sözel zekalılar bunu genelde uzun bir ağaç olarak nitelendirirler. Bunun haricinde sayısal zekalıların zeka testi olarak bilinen IQ testlerinden de daha iyi puanlar aldığı bir gerçektir. Tabi bu her zaman için böyle değildir. Çünkü sözel zekalıların da IQ testlerinde daha iyi puanlar aldığı görülen şeylerdir. Bu tip kişiler ayrıca matematik denklem ve problemlerini rahatlıkla çözebilirler. Ayrıca bunlar formülleri de sözel zekalı insanlara göre daha rahat akıllarına yazabilirler. Bu tip kişiler mantıksal örüntüler ne kadar zor olursa olsun bunu çözebilirler ve ayrıca bilgisayar işlerinde de ayrıca bir ustalaşmışlardır. Bu tip kişiler için kesin doğru ve yanlış bilgiler tatmin edici olmaktadır. Satranç ve dama gibi oyunlara ilgileri vardır ve bu tip oyunlar hoşlarına gitmektedir. Bu tip kişilerin soyut düşünme becerileri somut düşünme becerilerinden daha da ileridir. Kararsız kişilikli değillerdir ve karar verme özellikleri gelişmiştir. Bu tip kişilerin grafik ve tablo okuma özellikleride gelişmiştir ve bu tip alanlarda iş bulmaları dahada kolaylaşır.

  Sayısal ZekaZeka gelişimi, 

  Normal olarak doğuştan itibaren kişinin olgunluğa erdiği on beş ile yirmi beş yaşlara kadar durmadan artmaktadır. Fiziki ve bedeni büyümede olduğu gibi zekadaki gelişmenin ilk beş senesinde çok hızlı olmasına mukabil, on altı ile yirmi yaşlarda gitgide yavaşlar. On beş ile yirmi yaşından sonra ise durmaktadır. yirmi yaşına kadar gelişen zeka, yedi sekiz senelik bir duraklamadan sonra hızlı bir şekilde zayıflamaktadır.
  ]]>
  Sivri Zeka https://www.zeka.gen.tr/sivri-zeka.html Tue, 27 Nov 2018 16:11:24 +0000 Sivri zeka, bazı kişilerde oldukça uçarı olan ve aklına geleni söyleyen zeka şeklidir. Zeka, insan zihnin de öğrenme, öğrenilenden fayda çıkarabilecek doğrultuda ilerleme, yeni durumlara ve olaylara karşı uyum sağlayabilme ve Sivri zeka, bazı kişilerde oldukça uçarı olan ve aklına geleni söyleyen zeka şeklidir. Zeka, insan zihnin de öğrenme, öğrenilenden fayda çıkarabilecek doğrultuda ilerleme, yeni durumlara ve olaylara karşı uyum sağlayabilme ve yeni çözüm yolları üretebilme yeteneği olarak bilinmektedir. Sivri zeka ise bu bilgileri farklı şekillerde yüksek derecede kullanma ve zorlama durumuna denilmektedir. Bu kavram genellikle argo bir kelime gibi kullanılıyor olsa bile aslında kötü bir durum söz konusu bile değildir. Bu tür kişiler genellikle olaylar karşısında hemen algılama yapabilen ve oldukça pratik düşüncelerle birlikte sonuçlara ulaşan kişilerdir. Kimi zaman düşündükleri veya uyguladıkları doğru olmasa bile onlar için oldukça doğru bir yöntem olarak kabul edilebilir durum halindedir.Sivri Zeka 

  Kalabalık ortamda veya topluma açık yerlerde kolaylıkla düşüncelerini ve kendilerini savunma potansiyeline sahip olduklarından dolayı zeka olarak farklı boyutlandırma yapılabilir kişiler olarak kabul edilirler. Genel olarak her şeye ve her konuya  kolay çözümler,cevaplar bulan insan zekası olarak da bilinmektedir. Sivri zeka, olan kişiler çoğu kimseler tarafından dışlanmaya bırakılsa bile onlar için bu durum ayrıcalık gösteren bir durumdur. Bu zeka genel olarak diğer zekalara göre hemen kavrama ve öğrenmeye bağlı uygulama yapma yeteneği içerir. Bu zeka çeşidi çok farklı düşüncelere sahip olduğu için diğer zekaya sahip olan düşüncelere karşı gelerek beğenmedi duygusu yaparlar. Problem çözme yeteneği oldukça yüksek olan zeka çeşidi olduğundan dolayı matematiksel olarak çoğu işlemleri akıllarından hesaplayabilme yeteneğine sahip olurlar. Zaman zaman yanlış sonuçlara varmış olsalar bile kendilerinden asla taviz vermeden yola devam ederler.
  ]]>
  Görsel Zeka Testi https://www.zeka.gen.tr/gorsel-zeka-testi.html Wed, 28 Nov 2018 03:26:20 +0000 Görsel Zeka Testi, Görsel zeka diğer bir adıyla uzamsal ya da mekansal zeka, Howard Gardner’ın çoklu zeka kuramında yer alan 8 çeşit zeka alanında birisidir. Diğer alanlar ise aşağıda sıralanmıştır.Doğacı zek Görsel Zeka Testi, Görsel zeka diğer bir adıyla uzamsal ya da mekansal zeka, Howard Gardner’ın çoklu zeka kuramında yer alan 8 çeşit zeka alanında birisidir. Diğer alanlar ise aşağıda sıralanmıştır.
  • Doğacı zekadır.
  • Sözel, dilsel zeka,
  • İçsel zeka,
  • Mantıksal, matematiksel zeka,
  • Kişilerarası sosyal zeka,
  • Müziksel, ritmik zeka,
  • Bedensel, kinestetik zeka,
  Görsel Zeka İlgi Alanları; Görsel zeka nesneleri görsel hale getirme yetisiyle ölçülür. Görsel zeka alanı gelişmiş kişiler, çizme, boyama, kılavuzluk, mimarlık, heykel, harita yapımı ve satranç gibi alanlarda fark yaratır ve başarılı olurlar. Gördüklerini olduğu gibi algılayabilme ve yansıtabilme yeteneğine sahiptirler. Boyutları kavrarlar, zihinsel imgelemeler yapabilir, gördüklerinin çoğunu kolay kolay unutmazlar. Kısacası biçimleri oluştururken görme alanını tüm ayrıntıları ile algılayabilirler. 

  Görsel Zeka TestiÖne Çıkan Özellikleri; Arkadaşlarına oranla daha çok hayal kurar. Resim ve sanat etkinliklerinden  hoşlanırlar. Yaşına oranla daha iyi resim çizer. Görsel sunumları tercih eder. Resimlerden daha fazla öğrenirler. Bulmaca çözmekten hoşlanır. Kitap ve defterlerini çizerler. Nesnelerin yerini iyi bilir. Görerek ve gözlemleyerek daha kolay öğrenirler. Kolay yön bulma becerisine sahiptirler. Dinlediklerinden zihinsel objeler, resimler, hayaller üretir. Bu zekaya sahip olan öğrendiği bilgileri hatırlamada ise zihinsel resimleri kullanır. Origami ve maketler hazırlar. Bir nesnenin farklı açılardan perspektifini anlayabilir, onu zihinde canlandırabilir. Öğrendiği bilgileri somut ve görsel sunuşlara dönüştürebilir.

  Görsel Zeka Testi; Eğer teste tabi tutulan (genelde çocuklar üzerinde uygulanır) hakkında, aşağıdaki sorulan sorulara ebeveynler olumlu cevap veriyorsa çocuk görsel zekaya sahiptir.

  • Renklere karşı çok duyarlı mıdır
  • Harita, tablo türü materyalleri daha kolay algılayabiliyor mu  
  • Arkadaşlarına oranla daha fazla hayal kurar mı
  • Resim yapmayı ve boyamayı çok sever mi          
  • Yap-boz, Lego gibi oyunlardan hoşlanır mı
  • Daha önce gittiği yerleri kolayca hatırlar mı
  • Bulmaca çözmekten hoşlanır mı
  • Rüyalarını çok net ve ayrıntılarıyla hatırlar mı
  • Resimli kitaplar daha çok sever mi
  • Kitaplarını, defterlerini, diğer materyalleri çizer mi
  Görsel Zeka Sahiplerine Öneriler; Yaşam alanınızı mümkün olduğunca hayalinizde canlandırmaya çalışın. Akşam eve giderken, eve geldiğinizde içeri girip gözlerinizi kapayın ve yaşadığınız alandaki algınızı denemek amacıyla evinizin tüm bölümlerinde dikkatlice dolaşın ve hayalinizdeki ile karşılaştırın.

  İşe giderken çevrenizde sizi etkileyen görsel uyarıcılara dikkat edin. Reklamlardaki resimler ve görüntüler ve mimari modeller, tasarımlar, şekiller ve işe giderken sürekli gördüğünüz tasarımlar, şekiller gibi.

  Öğle yemeğinizi yerken etrafınızdaki renklerin ve sizi nasıl etkilediklerinin daha çok farkına varmaya çalışın, yediğiniz yiyeceklerin renkleri, yediğiniz yerde gözüken renkler ve etrafınızdaki insanların elbiselerinde, saçlarında, makyajlarında, mücevherlerinde ve benzeri şeylerinde gördüğünüz çeşitli renk bileşimleri gibi.

  Arkadaşınızla sohbet sırasında, onun söylediği şeyleri hayalinizde canlandırmaya çalışın. Örnek, bir önceki gece başlarına geçenler, size anlattıkları bir tecrübeleri ya da size tasarlamaya çalıştıkları gördükleri herhangi şey olabilir. Onu zihin gözünüzle görmeye çalışın!

  Kendi kendinize bir not yazdığınızda bunun yanına bir de görsel sembol çizin. Örnek, yapmanız gereken bir telefon görüşmesi gibi, yarına hazırlanmak için gece (akşam) yapmanız gereken bir şey ya da eve giderken bakkaldan almanız gereken bir şey gibi. Zeka https://www.zeka.gen.tr/zeka.html Wed, 28 Nov 2018 17:39:28 +0000 Zeka, zeka kavramlar yada algılar yardımıyla somut yada soyut olan nesneleri algılaya bilme, aralarındaki ilişkiyi kavraya bilme, bunları kendi içinde düşünebilme, soyut düşünebilme ve bu zihinsel işlevleri uyumlu şekilde bir h Zeka, zeka kavramlar yada algılar yardımıyla somut yada soyut olan nesneleri algılaya bilme, aralarındaki ilişkiyi kavraya bilme, bunları kendi içinde düşünebilme, soyut düşünebilme ve bu zihinsel işlevleri uyumlu şekilde bir hedefe yönelik olarak kullanabilme yetenekleri zeka olarak adlandırılmaktadır. Zekanın farklı tanımlarının olmasına karşı zekaya ilişkin kuramların tümü zekanın geliştirilebilecek bir potansiyel yada kapasite olduğu, kuşaktan kuşağa geçen ve merkez sinir sisteminin işlevlerini kapsayan deneyim, çevreden ve öğrenmeden kaynaklanan etkenlerle biçimlenen bir bileşim olarak da bilinir. Çok çeşitli kavramlardan oluşmasına rağmen zeka en çok IQ testleri sonucuna göre değerlendirilir. 

  Zeka ve Başarı, 

  Üstün zekalı bir kişinin toplumda bunun ile orantılı olarak başarılı olduğu ele alınsa da kimi zaman denetlenemeyen dış etkenler nedeni ile uzun süreli tahminler geçersiz çıkabilir. Kişide zekanın toplumsal başarıya dönüştürülebilmesini sağlayan mekanizma şimdiye kadar yeterince anlaşılmamıştır. Çocukluk dönemlerinde yapılan başarı testlerinin aynı dönemde yapılan bir diğer IQ testleri ile benzer sonuçlar verdiği görülse de insan yaşamının ileri ki yıllarında ortaya çıkacak davranış kalıplarının ve kişilik özelliklerinin tamamen bu sonuçlarla belirlenmesi mümkündür. 

  Üstün Zeka, 

  Üstün zekalı insanların genel olarak örnekleri onları utangaç, sakar, sosyal olarakda çevresindeki insanlarla uyumsuz gibi görünsede bir çok araştırma bu kişilerin tam tersi olarak bir çok şeyi ortalama insanlardan daha çok iyi yapabilen, iyi uyumlu ve sevilen kişiler olduğuda ortaya çıkmıştır. Araştırmaların en başından beri bu gruptaki kişiler akademik, fiziksel ve sosyal taraftan normal kişilere göre her zaman daha ileride olmuştur. Genellikle daha ağır, kuvvetli, sağlıklı oldukları görülmüştür. Yapılan testler ve araştırmalar kimi zaman da üstün bir başarı grafiği çizdiği de görülmeye bilir. 

  ZekaZekanın Yaşa Göre Gelişimi, 

  Zeka yaşamının ilk on yılında çok büyük bir gelişme göstermektedir. Bu süreç içinde en hızlı gelişme ilk iki yılda gerçekleşir. Başlangıçta davranış hareketleri bir kaç refleksten oluşan insan, iki yıl sonunda kendi başlarına yürümeye, konuşmaya ve bazı basit problemleri çözmeye az olsa da neden sonuç ilişkisi kurabilme yetenekleri, basit planlamalar yapması ve hatırlayabilen bir kişi haline geldiği görülür. Sembollerle düşünebilme bağlantı kurabilme 11 yaşında başlar. 12 yaşından sonra zeka da yavaşlama olsa da gelişmeye devam etmektedir. En yüksek seviyesinde 14 ile 18 yaşları arasında olmaktadır. Zihinsel güç 30 yaşa kadar bu düzeyde kalır. İleri yaşlarda yeni malzeme öğrenmedeki başarı yavaş yavaş azalmaktadır. 

  Zekanın Biyolojik Etmenleri, 

  Beyin ile zeka arasında çok yakın bir ilişki vardır. Zekanın beyinde yer aldığı kabul edilir. Bir insan beyninde 10 milyardan fazla sinir hücresi bulunmaktadır. Beynin hangi şekilde çalıştığı henüz çözümlenmiş değildir. Belleğin işleyiş mekanizması, beyin algılama yaparken gösterdiği esneklik yeteneği gibi konular bilim adamları uzun süre uğraştırmış halada uğraştırmaktadır.
  ]]>
  Zeka Bölümleri https://www.zeka.gen.tr/zeka-bolumleri.html Wed, 28 Nov 2018 18:56:31 +0000 Zeka bölümleri, bir kimsenin zihin gücünün ne kadar olduğunu gösteren değerlerdir. İnsanlarda ortalama zeka bölümü 100 olarak baz alınır. zeka bölümü, yani IQ (Intelligence Quotient) olarak adlandırılır. Zeka, insanın d Zeka bölümleri, bir kimsenin zihin gücünün ne kadar olduğunu gösteren değerlerdir. İnsanlarda ortalama zeka bölümü 100 olarak baz alınır. zeka bölümü, yani IQ (Intelligence Quotient) olarak adlandırılır. Zeka, insanın düşünebilme, yaşantısında akıl yürütme, gerçekleri algılayabilme, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamına denir. Dünya Sağlık Örgütüne göre zeka bölümleri şöyledir.

  • 0-24 klinik bakıma muhtaç zihinsel engelli çocuklar : Dil gelişimleri çok zordur ve konuşma güçlüğü çekerler. Sözle yapılan yönlendirmeleri algılayamazlar. Bakım için birilerine ihtiyaç duyarlar ve kendilerini koruyamazlar. Zihinsel engellilik hafif, orta, ağır ve ileri olarak bölümlere ayrılır.
  • 25-44 öğretilebilir zihinsel engelli çocuklar : Bu grupta oturma, emekleme ve yürüme geç gelişir. Uzun süre yetişkin kontrolünde tuvalet ihtiyacını söyleyebilirler. Yaş ilerledikçe motor becerilerinde ilerleme görülür. Basit konuşmaları anlayabilirler. Sayılar, renkler vb. kavramları öğrenebilirler. Fakat yaşamlarını birilerine bağlı olarak sürdürürler. Zeka yaşı 7-8 yaş civarındadır. Öğrendiklerini çabuk unuturlar.
  • 45-75 Eğitilebilir zihinsel engelli çocuklar: Bu grup zihinsel engelliler grubunun %80'ini oluşturur. Zeka gelişimleri normal çocuklarınki ile aynı seviyede olduğu için tanı koyma genelde okula başladığı dönemde konur. Bu gruptakiler öz bakım becerileri ve gelecekte yapacakları işle ilgili bilgileri öğrenebilirler. Genellikle fiziksel bir bozuklukları yoktur.
  • 76-89 Alt sınır zekaya sahip çocuklar: Zihinsel yetersiz çocuklar olarak tanımlanmazlar ancak yaşıtlarından geç öğrenirler.
  • 90-110 Normal Zekâ
  • 111-129 Üst sınır zekâ: Hızlı öğrenirler, geniş hayal güçleri vardır ve akılda tutma özellikleri gelişmiştir. Ayrıntılara dikkat ederler ve mizah kabiliyetleri iyidir. Kelime kapasiteleri fazladır ve hızlı konuşurlar.
  • 130-160 Üstün zekâ
  • 160 ve üstü Dahi grup : Bu grup çok erken yaşta bir çok alanda hızlı gelişim gösterirler. Dile  karşı aşırı yatkınlık gösterirler ve şaşırtacak şekilde keskin zekaları vardır. Bu zeka bölümünde olanlar çevresindekileri sönük bırakacak şekilde belli olurlar.
  Zeka BölümleriSonuç
  Zeka farklılığı olan bireyler toplumdan dışlanmamalı ve kazandırmak için çaba harcanmalıdır. Üstün zekalı bireylerde toplumda normal zekada olanları sönük bıkabilirler. Bu dengeyi kurabilmek için gelişme çağındayken ailenin ve çevrenin desteği çok önemlidir.
  ]]>
  İçsel Zeka https://www.zeka.gen.tr/icsel-zeka.html Thu, 29 Nov 2018 13:21:10 +0000 İçsel zeka, genellikle insanların kendileri hakkında duygu ve düşüncelerini değiştirebilme özelliğidir. Kişiler bu özellikleriyle yaşamlarını çok daha güzel bir şekilde sürdürerek yaşadıklarından bilgiler elde edebilirl İçsel zeka, genellikle insanların kendileri hakkında duygu ve düşüncelerini değiştirebilme özelliğidir. Kişiler bu özellikleriyle yaşamlarını çok daha güzel bir şekilde sürdürerek yaşadıklarından bilgiler elde edebilirler. İnsanlarda çok önemsenmesi gereken bir özellik olan bu durum genellikle kişilerde bir hayat felsefesi olmaktadır. İçsel zekası yüksek olan insanlarda bu durum daha bebeklik yıllarında bile fark edilebilir. Özellikle bebeğin yaptığı hareketler, anlatmaya çalıştığı durumlar ve bebeğin duygu değişimleri, içsel zekanın anlaşılmasında çok büyük önem taşımaktadır. İçsel zeka, bu durumların yanı sıra ayrıca insanlarda kişisel istek ve hayallerin oluşturulabilmesiyle ön plana çıkmaktadır. İçsel zekası yüksek olan insanlar, genellikle kendi istek ve becerilerini yöneterek kendilerini biraz daha kontrollü bir şekilde devam ettirirler. İçsel zekaya sahip olan insanlarda birçok farklı özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin tamamı insanlar için olumlu ve birçok insanın sahip olmak istediği özelliklerdendir. Bu nedenle içsel zeka, insanlarda aranan bir özelliktir. İçsel zekaya sahip olan insanların en sevdiği şeylerden biri sürekli olarak yalnız kalmak istemeleridir. Bu şekilde kişi kendi istek ve duygularını yöneterek kedi başlarına hareket edeceklerdir. Bu özellikleri nedeniyle içsel zekası yüksek olan insanlar sosyal olarak biraz daha pasif bir yaşam tarzını seçebilirler. Bu durum tamamen kişinin hoşlantılarına bağlıdır. Son olarak bu konu hakkında belirtmek isterim ki içsel zekaya sahip olan insanlarda bu durum genetik olarak anneden ya da babadan çocuğa geçmez. Zekanın herhangi bir genetiği bulunmadığı için bu zekaya sahip olan insanların çocuklarının içsel zekaya sahip olmaları beklenmez.

  İçsel Zekaİçsel zekaya sahip olan insanların özellikleri:
  • İçsel zekaya sahip olan insanların en büyük özellikleri, yaşadıkları en küçük olay üzerinde bile uzun süre düşünmeleridir. Bu özellikleri ile içsel zekaya sahip olan insanlarda en küçük sorunların bile kırıcı olduğunu anlayabiliriz. Bu kişiler bu nedenle biraz daha duygusal olurlar. 
  • İçsel zeka yüksek olan insanlar genel olarak bencil olmazlar. Bu kişiler yaşadıkları her olumsuz olayda kendilerinde bir hata arayarak yanlışlarını fark ederler. Bu özellikleri ile de dürüstlükleri ön plana çıkmaktadır. Kendi içlerinde bir değer ve aynı zamanda anlayış sistemi oluşturan bu insanlar, en küçük hatalarında bile bu durumun düzeltilmesi için uğraşırlar.
  • İçsel zekası yüksek olan insanlarda bir diğer özellik ise sürekli olarak kafalarında düşündükleri için kendilerini çok farklı şekillerde ifade edebilirler. Bu nedenle anlatmak istedikleri tüm olayları, rahat bir şekilde dile getirebilirler. 
  • Bu kişilerin bir diğer özellikleri ise  sürekli olarak kendilerini geliştirmeye yönelik olan yaşam felsefeleri aramaktır. Bu kişiler bu özellikleriyle de özgünlüğü yakalamış ya da yakalama yolunda kendilerini ilerletmektedir.
  • Sürekli olarak yaşamlarına motivasyon ekleme yolundadırlar. Bu nedenle diğer insanlara göre çok daha güler yüzlü olurlar. Bu durum direk olarak kişiler için olumlu bir durumdur. 
  İçsel zekaya sahip olan insanlar yalnız kalmayı ve tüm işlerini yalnız yapmayı hobi edinmiş insanlardır. Bu kişiler, eğitim hayatlarında bile sürekli olarak bireysel olarak yaşamlarını sürdürürler. Bu durum onlara çok daha mantıklı gelir. Bunun dışında genel olarak içsel zeka olan insanlar kendileri hakkında düşünmeyi sevdikleri için günlük tutarlar. Tuttukları günlük, kendilerini düşünmek için iyi bir araçtır. 
  ]]>
  Çocuk Zeka Testi https://www.zeka.gen.tr/cocuk-zeka-testi.html Fri, 30 Nov 2018 01:56:58 +0000 Çocuk zeka testi, uygulaması son dönemlerde moda halini almış bir uygulamadır. Pek çok anne-baba öğretmen şu veya bu sebepten dolayı çocuklara zeka testinin yapılmasını isteyebiliyor. Eğer hakikatli bir gereksinim varsa uy Çocuk zeka testi, uygulaması son dönemlerde moda halini almış bir uygulamadır. Pek çok anne-baba öğretmen şu veya bu sebepten dolayı çocuklara zeka testinin yapılmasını isteyebiliyor. Eğer hakikatli bir gereksinim varsa uygulanması gereklidir. Peki zeka testi hangi vaziyetlerde uygulanmalı, hangi vaziyetlerde uygulanması doğru değil. 

  Maalesef çoğu birey zeka ile IQ puanını benzer şey sanıyor. Fakat IQ skoru, zeka ile eş anlamlı değil. Zeka, bir testle ölçülemez, çünkü bu kavram çok fazla boyutlu ve karma karışıktır. Testten fazla not almış bir çocuğun sözel ve matematik yetenekleri yaşıtlarından ileride olabilmektedir. Dolayısı ile fazla skor zihinsel kabiliyet ile alakalı ciddi bir ipucudur. Fakat ileriye yönelik oldukça başarılı olmak amaçlı bu yeterlidir mi Yaratıcılık, birlik çalışması, empati kurabilme, kolay düşünebilme, sorun çözme, çeşitli fikirler içinde özgün bağlantılar kurabilme vs. Bu değerler bu asırda oldukça başarılı olmak açısından olmazsa olmaz beceriler. Bugün yapılmış zeka tanımları bu yetenekleri esas alır.  IQ testi bunların hangilerini ölçüyor Hiç birini, bu sebeple testten düşük derece almak, fakat bu alanlarda yetenekleri olan çocuğun akıllı olmadığına hükmetmek doğru değildir, üstelik haksızlıktır.  Zeka testleri bebek ve çocukların ilerleme seyrini takip etmede ailelere yaşamsal ehemmiyeti olan veri toplama araçlarındandır. Çocuğuna zeka testi uygulayan bir aile ile uygulamayan aile içinde ciddi avantaj farklılıkları bulunur. Çocuğunun zihinsel gelişmesini bilen bir aile erken tedbir almada, telafi eğitimleri açısından imkanlar sunmada, yetenek ve yeterlilikleri yönünden yönlendirmede çerçevesi bilinen bir haritaya sahip olmuş olabilir. Çocuğunun zeka gelişimi ile ilgili elinde biyolojik veri olmayan ailelerin çocuktan beklentileri de farklılaşır. Yapamayacağı sorumluluklar yüklenir. Ders iş baskısı meydana gelir, ilerleme vaziyetine yönelik erken tedbir almada dezavantajlı bir vaziyette olabilir. Zeki bir bebek güzel bir rehberlikle kendisine ve etrafına randıman sunabilir. Yaşıtlarına yönelik geriye kalmış bir bebek erken tedbir alınarak telafi eğitimleri yardımıyla yetenek ve faaliyetlerde potansiyeli ölçüsünde ilerleme sağlayabilir. 
   
  Çocuk Zeka Testiİnsanın IQ puanı hayat boyu değişmeden mi kalır 
  IQ skoru ne doğuştan, ne de sabit. Yapılan bir araştırma sonucunu yayınlayan araştırmacı, çocukların 4 senelik dönemde IQ skorlarının ne türlü değiştiğini incelemiş.  Sonuçlar çok fazla çarpıcı: Çocuklardan bir bölümünün skoru, 4 sene içerisinde aşağı yukarı 21 puanlık artış göstermiş. Bir kısmınınki de aşağı yukarı 18 puan kadar düşmüş. Bunun sebebi, vakit içerisinde beyinde yaşanan yapısal değişiklikler. Beyin bir adale gibi; çalıştırırsan güçleniyor, çalıştırmazsan çöküyor. Başka bir deyişle, IQ skoru doğuştan veya sabit değil. Çalışmanın yakınında, aile ortamı, okul ortamı, ebeveynlik stili benzeri etkenlerle artıp azalabiliyor.  
  Bu ciddi bir mesaj: Nasılsa puanım fazla diye çalışmayı bırakmak zaman içinde IQ puanının azalması demek. Yani zeki fakat tembellerin sonu iyi değil. Öbür yandan nasılsa puanım düşük diyerek çalışmamakda benzer oranda hatalı. 

  IQ'su düşük ama zeki kişiler var mıdır 
  Aslında her insan dahidir. Fakat siz bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine yönelik değerlendirirseniz, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir der A.Einstein. Howard Gardner'in Çoklu Zekâ Teorisi, IQ'nun bir partili iktidarına son vereli seneler oluyor. Gardner, birey zekasını 8 çeşitli türe ayırıyor: Sözel, mantıksal-matematiksel, görüntü, manevi, toplumsal, tabiat, müzik, kinestetik.
  ]]> Üstün Zeka Testi https://www.zeka.gen.tr/ustun-zeka-testi.html Fri, 30 Nov 2018 10:41:10 +0000 Üstün Zeka Testi : Her anne ve baba çocuğunun özel olmasını ister, bunun nedenide kendi için özel olan çocuğunun herkes için özel olmasını istemesidir. Üstün zeka özelliği olan çocuklar her hareketleriyle kendilerini belli Üstün Zeka Testi : Her anne ve baba çocuğunun özel olmasını ister, bunun nedenide kendi için özel olan çocuğunun herkes için özel olmasını istemesidir. Üstün zeka özelliği olan çocuklar her hareketleriyle kendilerini belli ederler, hakikatende diğerlerinden farklı oluyorlar. Fakat bu diğer çocukların özel olmadığı anlamını taşımaz mutlaka her çocuk ve insanın kendine göre özellikleri vardır.

  Üstün zeka olan çocuk kendini iki ve üç yaşları arasında göstermeye başlar. Yaşıtlarına göre çok daha hareketli ve çok soru sorarlar, bazen anne baba bile sordukları sorular karşında şaşkına dönerler ve çocuğun aklına nasıl böyle değişik sorular geldiğini düşünürler. İki ve üç yaş arası çocuklar her şeyi yeni öğrenmeye başladıkları için zaten oldukça meraklı olurlar, anne ve baba çocuğunun üstün zeka olduğunu düşünüyorsa çok iyi gözlemeliler.

  Üstün Zeka TestiÜstün zeka için iki ve dört yaş tepkileri ve belirtileri :

  • Çok geniş ve değişik hayal güçleri vardır ve kendi gibi çocuklarla arkadaşlık etmeyi tercih ederler, o çocuklarla daha iyi anlaşırlar.
  • Etrafında gördüklerini unutmazlar ve bu bilgileri kullanarak herkesi şaşırtabilirler, bazen anne ve baba bile nereden öğrendiğini düşünecek kadar şaşırır.
  • Oldukça hareketlidir ama hiperaktif değildirler, hiperaktif çocuklarla aralarındaki fark hiperaktif çocuklar hareketli fakat konsantrasyon zorluğu çekerler oysa üstün zeka çocuk uzun süre bir şeye dikkatini verebilir.
  • Üstün zeka çocukların soruları hiç bitmez, o yaşlardaki çocuklar yeni öğrenmeye başladıkları için soru sorsalar da üstün zeka kadar sor ve sorduklarının üstünde fazla durmazlar.
  • Matematik işlemlerini o yaşlarda bile yapabilirler ve sayıları akıllarında tutma yeteneğine sahiptirler. 
  • Aşırı yaratıcıdırlar.
  • Onlar için en zor işlerin bile üstesinden gelirler.
  • Sanat, bilim, müzik, geometride, yaşıtlarına göre farklı resim çizimleri.
  • Geniş hafıza ve belleğe sahip olup uzun süre öğrendiklerini depolama yetenekleri vardır.
  Üstün zeka testleri üç yaşından itibaren yapılabilir fakat uzmanların görüşüne göre net bir cevap beş yaşından sonra verilebiliyor. Bunun yanı sıra  bilinmesi gereken üstün zeka olsun veya olmasın, zeka testlerinin her çocuğa yapılmasında fayda vardır. Bu testlerle çocuğun gelişimi hakkında bilgi edinilerek neye karşı becerisi olduğunun anlaşılması ve o şekilde yönlendirmeyle ileri ki yaşamını daha da kolaylaştırabiliriz. Örneğin; beceri alanı dahilinde bir meslek seçimi gibi.

  Zeka testleri nasıl yapılır

  Bu sorunun cevabını hepimiz merak ederiz. Zeka testleri herhangi bir alet kullanılarak yapılmaz, zamanlama ölçmek amaçlı kronometre kullanılır sadece. Zeka testi bireysel olarak yapılır, bu testlerde çocuğun kronik yaşının ve zihinsel gelişimin hangi düzeyde olduğuna bakılır. Zeka testi için çocuğun dikkatinin dağılmaması için sade bir oda kullanılır, çocuğun aç ve yorgun olmamasına dikkat edilmeli çünkü aç ve yorgun olduğu zaman konsantrasyon da zorluk çekebilir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının da gidermiş olması lazım dikkatinin başka yöne dağılmaması açısından. İlk önce çocukla tanışılır, testler hakkında bilgi verilir, nasıl bir uygulamadan geçeceği anlatılır. Farklı resim ve boyamalarla  çocuk teste hazırlanır. Günümüzde kullanılan birçok zeka testleri vardır ve bu testler yaşa, dil gelişimine göre farklılık gösterir. Bu testlerde sayı birimleri, amaca uygun küpler, standart formlar kullanılır. Acil durumlarda problemlerini nasıl çözdüğüne dikkat edilir. Uzun süreli dikkatinin ne kadar olduğu test yaşına kadar ki kelime dağarcığına hafıza depolamasına bakılarak zeka ölçümü yapılır. Ayrıca okul başarısı içinde zeka ölçümü yapılır. Bunu için normal bir sınav gibi hazırlık yapılmaz ne kadar sorumluluk sahibi olduğuna o yaşa kadar olan hafıza birikimiyle acil sorunların nasıl üstesinden geldiğine bakılır.
  ]]>
  İş Zekası https://www.zeka.gen.tr/is-zekasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:28:31 +0000 İş Zekası, terimi 1958 yılında ilk olarak Hans Peter denilen bilim adamı tarafından ilk olarak kullanılmış bir kelimedir. Hans zekayı,istenilen ve beklenen hedeflere doğru yürütmek için farklı aksiyon kitapçığı gibi bir yö İş Zekası, terimi 1958 yılında ilk olarak Hans Peter denilen bilim adamı tarafından ilk olarak kullanılmış bir kelimedir. Hans zekayı,istenilen ve beklenen hedeflere doğru yürütmek için farklı aksiyon kitapçığı gibi bir yöntem şekliyle bir bütün içinde sunulan gerçeklere ait kavramların birbirleriyle olan ilişkisini kavrama ve öğrenme dayalı bir yetenek olarak açıklamıştır. Zeka, zihnin içerisinde yerleşmeye dayalı öğrenme ve öğrenilenden faydalanma, yeni olaylara  uyabilme, yeni çözüm yolları ile sonuçlar bulabilme yeteneği olarak kabul edilmektedir. İş zekası, iş için farklı amaçları ham olan bir veriyi anlamlı ve daha kullanışlı bir bilgiye dönüştürmeye çalışan teorik bilgiler, metodolojiler, içerisinde bulunan süreçlerin, eğitimli mimarilerin ve gelişmiş olan teknolojilerin bir topluluğu olarak kabul edilmektedir. Farklı olarak başka bir şekilde açıklandığında ise bu iş zekası bulunan veri bütünleştirme, veri içerisinde oluşan ve okumak üzere olan kaliteyi, verinin büyük bir kapsam içerisindeki geniş çaplı ambarı, en yüksek düzeyde olan veri yönetimi, metin diyaloğu, içerik malzeme analizi ve en önemli olarak bilgi yönetim içerisindeki bölümde toplanmış bir şekilde olan diğer çoğu farklı topluluğu da kapsamış halde olması durumudur. Bu yüzden iş zekâsı genellikle birbirine bağlı mimari yapının bağlanmasına en çok yardımcı olan zeka içerisinde yer almaktadır. İş zekasını arttırmaya dayalı birçok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Genellikle bu yöntemlerden sonra oldukça iyi sonuçlar alınmıştır.

  İş Zekasıİş zekasını arttırmaya yarayan yöntemler
  • İş temposu içerisinde performans ölçümünün hiyerarşisini oluşturmaya etki eden ve aynı zamanda fayda göstermeye yardımcı program ve iş hedeflerine kitle olarak doğru yolla giden süreçler hakkında iş liderlerine karşı yapılan bilgilendirme hakkında kalite testi yapılması.
  • iş zekası için faydalı olabilecek iş bilgisi üzerine çalışma keşfini sağlamaya dayalı uygulamalar için farklı tezler hazırlamak ve en iyi kararda farklı fikir kılmak için güncel süreçleri inşa etmeye yardım olan farklı programlar hazırlamak veya hazırlamaya yardımcı olmak.
  • İş için gerekli olan farklı stratejik yönetim klavuzu hizmetini vermeye yardımcı olarak bu konuda genel stratejik raporlama sistemi için alt yapıya önem vererek inşa etmeye yardımcı olmak için program hazırlamak.
  • İş zekası içerisinde oluşan veri paylaşımı ve elektronik yapıya sahip veri değişim uygulaması boyunca birlikte hareket ederek birlikte çalışmak için farklı ve ilgi çekmeyen alanlar  oluşturarak hem iş içinde hemde iş dışında gerekli olan malzemelerle doğru bir yol izleyerek muntazam bir program hazırlamak.
  • Normal yolla doğru bir şekilde gerçek olan iş bilgisi, doğrudan farklı olarak kişiler arasında uyumu kolaylaştırmaya yardımcı olmak, yeni bir bilgi veya önemli gelişmeleri iş içerisinde etrafa yaymak veya dağıtmak, başka kurumlar tarafından kopyalama veya alıntı olmayan bilgileri hazırlamak ve göstermek, bu bilgileri oluşturmaya dayalı bir şekilde ilerlemek ve tanımlamak için uygulamalara dayalı stratejilerle beraber çalışarak şirketin veri yönetmesini en yüksek düzeyde tutmaya çalışarak program hazırlamak. 
  • İş zekası olarak ilerlemeye yardımcı güncel bilgiler sunarak bilgi yönetimi kapsamı içeriğinde öğrenim yönetimine dayalı tezler ve düzenleyici olarak farklı bir uyuma yol açmaya yardımcı olmak.
  • Düzenli olarak iş zekasına yardımcı malzemeler ve teknolojik aletler bulundurmak. Kullanılan malzemeler ile farklı bir yol izleyerek ilerlemek.
  Bunlara dikkat edildiği sürece çoğu şirket veya kuruluşlarda oldukça fayda sağlamış olduğu bilinmektedir. İş içerisinde oluşan zeka kavramı oldukça gelişmeye ve yeniliklere açık olan bir kavram olduğundan dolayı ilerleme alma söz konusu olduğu bilinmektedir.

  ]]> Zeka Ölçme https://www.zeka.gen.tr/zeka-olcme.html Sat, 01 Dec 2018 10:49:30 +0000 Zeka, zihnin öğrenme, reflekslerde bulunma, düşünme, çözüm yolu üretmek gibi daha birçok konuda ki gücüne toplu olarak zeka denmektedir. Zeka yalnızca insan ait bir özellik gibi görülsede bazı zeka araştırmacıları hayvanla Zeka, zihnin öğrenme, reflekslerde bulunma, düşünme, çözüm yolu üretmek gibi daha birçok konuda ki gücüne toplu olarak zeka denmektedir. Zeka yalnızca insan ait bir özellik gibi görülsede bazı zeka araştırmacıları hayvanlar üzerinde de öğrenme, anlama ve benzeri yetenekleri üzerinde araştırma yapmaktadırlar.

  Zekanın ölçümünün tarihi , 

  Zekanın ölçülmesi uzun zamandır tartışma halinde olan bir konudur. Bazı bilim insanları zekanın Ölçülebileceğini diğer bir kısım bilim adamı ise zekanın ölçülemeyeceğini öne sürmektedir. Dünya genelinde bilinen ilk zeka testi Osmanlı Devletinin enderun adı verilen mekteplerinde müslüman ve müslüman olmayan kişilere yapılırdı ve ona göre mektebe öğrenci alınırdı. Batı da ise ilk zeka ölçümü Fransız psikolog tarafından yapılmıştır.

  Zeka ÖlçmeZeka nasıl ölçülür, 

  Uzmanlar tarafından yaşlara göre hazırlanmış zeka testleriyle zeka kolaylıkla ölçülebilmektedir. Söz konusu testlerde şekiller, zıtlıklar, tanımlar ve daha bir çok ayrı materyaller bulunur. Bu sorular, belli yaşa göre hazırlanır. Daha sonraki aşamalarda ise teste giren kişinin verdiği doğru cevaplara göre "zeka katsayısı'' adı verilen sayılarla değerlendirir. Zeka değerlendirilmesi de yine zeka katsayısına göre yapılır. Zeka katsayısı, zeka yaşı gerçek yaşa bölünüp yüz ile çarpılarak bulunan bir sayıdır.

  Zeka katsayısı sıralaması;

  • 0-20                Derin zeka geriliği
  • 20-35              Ağır zeka geriliği
  • 35-50              Orta dereceli zeka geriliği
  • 50-70              Hafif zeka geriliği
  • 80-89              Donuk zeka
  • 90-109            Ortalama veya normal zeka
  • 110-119          Parlak zeka
  • 120-129          Üstün zeka
  • 130 ve üstü     Üstün zeka veya deha     
  ]]>
  Bedensel Zeka https://www.zeka.gen.tr/bedensel-zeka.html Sun, 02 Dec 2018 07:44:23 +0000 Bedensel Zeka, Bir diğer ismi kinestetik zeka olan bu zeka türü, insanların vücutlarını ne kadar iyi kullandıkları ile alakalıdır. Tabi ki doğal olarak bu zeka türü sporcularda ve dansçılarda yüksek seviyede bulunur. Bunları Bedensel Zeka, Bir diğer ismi kinestetik zeka olan bu zeka türü, insanların vücutlarını ne kadar iyi kullandıkları ile alakalıdır. Tabi ki doğal olarak bu zeka türü sporcularda ve dansçılarda yüksek seviyede bulunur. Bunların yanı sıra ellerini kullanmayı iyi bilen sanatçıların bedensel zekası da yüksek seviyededir. Ameliyat yapan doktorların da bedensel zekasının yüksek olduğu söylenebilir. 

  Çocuklar yetişkinlere göre daha hareketli bir gün geçirdikleri için çocuklar bedensel zekalarını yetişkinlere göre çok daha iyi kullanır. Bedensel zekası yüksek olan çocuklar, vücudu daha çok ortaya koyması gereken işlerde, açık hava oyun ve faaliyetlerinde, küçük el işlerinde çok daha başarılı olur. Kendisini ifade etmesi gereken durumlarda el ve kol hareketlerini çok iyi kullanabilir. Zeka türlerinin kendilerine has öğrenme şekilleri vardır. Bedensel zekaya sahip bir insanın ise öğrenme şekilleri arasında dokunma ve fiziksel hareketler önceliklidir. Kendilerine fiziksel objeler, eşyalar oluşturmaktan ve rol - oynama içeren faaliyetler içerisinde bulunmaktan zevk duyarlar. Kendisini hareketlerini ağırlıklı bir şekilde kullanarak ifade eder. Bedensel zekaya sahip olan insanların denge duyguları çok gelişmiştir. Göz ve el koordinasyonu gerektiren durumlarda çok başarılıdırlar. Çevresinde bulunan insanlardan fiziksel olarak temas duymaktan ve yakınlık göstermekten kaçınmaz.

  Bedensel ZekaBedensel (kinestetik) zekaya sahip insanların özellikleri:
  • Zihin ile vücudunun koordinasyonlarını rahat bir biçimde kullanabilir. 
  • Konu sağlık olduğu zaman vücuduna özen gösterir.
  • Fiziksel faaliyetlerde denge, zarafet, marifet ve dakiklik ortaya koyar.
  • Çevresini ve çevresinde bulunan nesneleri dokunarak ve hareket ederek incelemeyi tercihe eder. 
  • Fiziksel olarak marifet gerektiren alanlarda yenilikler keşfederek ortaya farklılıklar koyar. 
  • Aktif katılımlarla daha iyi öğrenir. Söylenenleri değil yapılanları hatırlar.
  • Model, maket yapma gibi el işlerinden zevk alır. 
  • Organizasyon oluşturma özellikleri daha çok gelişmiştir.
  • Bulundukları çevreye ve olaylara karşı duyarlı davranır, sorumluluk hisseder.
  ]]>
  Zeka Geriliği https://www.zeka.gen.tr/zeka-geriligi.html Mon, 03 Dec 2018 06:49:36 +0000 Zeka Geriliği, Öncelikle  zekadan bahsetmek gerekir, zeka bilişsel   yetenek yada gerçek yaşamda karşılaşılan sorunları çözme yetisidir. Zeka geriliği ise dünyada her yüz çocuktan 2-3 tanesinde görülen bir has
  Zeka Geriliği, Öncelikle  zekadan bahsetmek gerekir, zeka bilişsel   yetenek yada gerçek yaşamda karşılaşılan sorunları çözme yetisidir. Zeka geriliği ise dünyada her yüz çocuktan 2-3 tanesinde görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta çoğu hastalık gibi kalıtsal olabilmektedir. Zeka geriliği denince ilk aklımıza gelen şey IQ testidir. Bu  test sayesinde zeka geriliğinin derecesinde ölçülmüş olur. Bu testin sonucu 70'in altında ise çocuk yaşıtlarına göre düşük seviyede demektir. Ailelerin bu testin yaptırmasında en önemli sebebi özel eğitimin programlanmasıdır. Zeka geriliği olan çocukların  hepsini aynı derecede olmasını bekleyemeyiz. Çünkü onlarında her biri ayrı bir bireydir, yetenek ve algılamaları hepsinin de farklıdır. Örneğin bazı çocuklar kendilerini ifade ederken zorlanır, bazıları ise zorlanmaz.  Bazı çocuklar arkadaşlık koyun kurabilme, yaşıtları arasında kendini ifade edebilme, bazı çocuklarda dışarıdan gelebilecek zararlara karşı kendini koruyabilme bilgisine sahiptir. Aslında zeka geriliği olan çocukları diğer çocuklardan ayıran en önemli özellik ise, öğrenme yeteneklerindeki geriliktir. Bu çocuklar diğerlerine göre dikkatleri daha kısa süreli ve dikkatleri daha dağınıktır. Zeka geriliği yaşayan çocuğu yetiştirirken ailelerinde daha sabırlı daha özverili olmaları gerekmektedir. Dünyada zeka geriliği erkek çocukların da kız çocuklarına oranla daha fazla görülen bir hastalıktır. Ayrıca ülkemizde de yapılan yeni doğan çocuklardan alınan topuk kanıda zeka testi olarak ta yapılmaktadır. Alınan bu kanla bir takım maddelerle ilgili kanda tarama yapılması çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklar zeka geriliğine sebep olan hastalıklardır. Eğer bu hastalığın tanısı erken dönemde konulursa tedavisi de zamanında yapılır. Zeka geriliği doğuştan olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Bu nedenle biz aileler de çocuklarımızı daima gözetim altında tutmalıyız. Bazı hareket ve olaylar bize ip ucu verebilmektedir. Örneğin, 2 yaşına gelmiş bir çocuk cümle kuramıyorsa,  yaşıtlarıyla anlaşamıyor, oyun oynarken kendinden küçük veya büyükleri tercih ediyorsa, öğrettiğimiz şeyleri algılamakta zorluk çekiyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Zeka geriliğinin de dereceleri vardır.

  Zeka GeriliğiOrta derecede zeka geriliği olan çocuklar; 

  Bu çocuklar yardımla kendi kendilerine yetebilir. Özel eğitim alırlarsa  ikinci sınıf düzeyinde okuma-yazma düzeyine kadar gelebilirler. 

  Ağır derecede zeka geriliği olan çocuklar; 

  Bu çocuklar ise ancak yardım alarak kendi kişisel bakımlarını yapabilirler, ve ileri ki  yaşlarda  da  özel bakıma ihtiyaçları vardır.
  Zeka geriliği olan çocuklar kendilerini daha zor ifade ettikleri için bu çocuklar da ruhsal bozukluklarda gelişiyor. Zeka geriliği olan çocukların hemen hemen yarısında konuşma zorluğu, görme bozukluğu, işitme sorunu gibi problemlerde yaşamaktadırlar. Zeka geriliği fark edilmeyip veya uygun tedavi edilmediği taktirde çocuklar da daha saldırgan hatta kendine zarar verebilen bir çocuk haline gelebilir. Dikkatleri dağınıktır, uyku sorunları yaşarlar, beslenme sorunları, ve depresyon gibi. Bu çocukların kendi yaşıtları tarafından dışlanması da onları mutsuz eder. 

  Zeka geriliğinin sebepleri; 

  Hamilelikte oluşan kanamalar, doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması, damar tıkanıklığı prematüre doğum, sarılık geçirmek, su çiçeği hastalığı geçirmek, grip olmak, kabakulak hastalığı geçirmek gibi.

  Zeka geriliğinin tedavisi;  

  Bu hastalar yaşına ve durumuna göre bazı testler yapılmalı ve ona uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Ama en önemlisi çocuğun mutlaka psikiyatrisi tarafından alacağı ve ona göre uygulanacak olan eğitim programıdır.
  ]]>
  Uzamsal Zeka Nedir https://www.zeka.gen.tr/uzamsal-zeka-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 15:47:29 +0000 Uzamsal zeka nedir, Beynimizde ilk gelişen bölüm uzamsal zekadır. Uzamsal zeka gördüğümüz ve algıladığımız her şeyi ifade eder. Uzamsal zeka aslında görsel zeka olarak da adlandırılır. Uzamsal zeka Howard Ga Uzamsal zeka nedir, Beynimizde ilk gelişen bölüm uzamsal zekadır. Uzamsal zeka gördüğümüz ve algıladığımız her şeyi ifade eder. Uzamsal zeka aslında görsel zeka olarak da adlandırılır. Uzamsal zeka Howard Gardner'ın Çoklu Zeka Kuramın'da yer alan 8 zeka alanından biridir. Uzamsal zekası iyi olan kişiler yazı yazmaktan çok resim çizme, hayal kurma, karalama gibi faaliyetleri tercih ederler. Görsel dünyadan edindiği bilgileri şekiller ile anlatmayı severler. 

  Uzamsal zekası iyi olan kişiler
  Grafik, reklam yada resim türü şeylerden hoşlandığı için daha çok sanatsal meslekler yaparlar. Uzamsal zekası iyi olan kişiler küçük yaşta yaşıtlarında farklı objeler, resimler yada modeller çizerler. Görsel zekası üstün olan kişilerin yapabilecekleri meslekler mimarlık, ressamlık, heykeltraş yada dekoratör gibi sanatsal içeriği olan mesleklerdir.

  Uzamsal Zeka NedirUzamsal zeka nasıl geliştirilir
  • Gün içerisinde yolda geçirdiğiniz zamanlarda örneğin çarşıya giderken, okula yada işe giderken çevrenizde gördüğünüz tabelalara, renkli afişlere, binalardaki geometrik şekillere dikkat edin ve beyninizde inceleyin.
  • Arkadaşlarınızla yemek yerken masadaki yemeklerin yada objelerin renklerine, arkadaşınızın küpe tasarımına vb. şeylere dikkat edin. Bu renklerin yada şekillerin sizde ne uyandırdığını düşünün.
  • Size anlatılan hikayeleri, fıkraları, günlük olayları kafanızda canlandırın. Adeta beyninizde olayı yaşayın. 
  • Unutmamak için yazdığınız dipnotların yanına konut ile ilgili görseller yapın. Örneğin ekmek alacağım notunun yanına ekmek resmi çizin.
  • Gideceğiniz bir noktanın eviniz, bildiğiniz bir konser salonu, alışveriş merkezi vb. daha yoldayken kafanızda canlandırın.
  • Satranç oynayın. Satranç hafıza ve karar verme yeteneğini geliştirmenin yanında uzamsal zekanın da bir parçası olan yaratıcılığı geliştirir.
  • Rutin bulmacalar dışında bulmacalar çözün. Örneğin Rubin küpü vb. gibi.
  Bu tür ufak jimnastikler uzamsal zekanızı harekete geçirerek yavaş yavaş gelişmesini sağlayacaktır. 
  ]]>
  Zeka Duası https://www.zeka.gen.tr/zeka-duasi.html Tue, 04 Dec 2018 10:45:47 +0000 Zeka Duası, Zeka açmak için okunacak bir çok dua vardır. Bu duaları okumak alışkanlık haline getirerek zekamız, zihnimiz açılır ve her türlü zorluğu yenebilir başarılı olabiliriz. Yalnız bu duaların sonuç vermesi için A Zeka Duası, Zeka açmak için okunacak bir çok dua vardır. Bu duaları okumak alışkanlık haline getirerek zekamız, zihnimiz açılır ve her türlü zorluğu yenebilir başarılı olabiliriz. Yalnız bu duaların sonuç vermesi için Allah'a tam bir bağlılık ve inançla okunması lazım aksi takdirde hiç bir faydası olma

  Zeka duaları:

  Fatiha duası her ne niyet için okunursa okunsun çok faydalı bir duadır,  zeka için okunursa zeka açar.
  Allahümme elhimmi ilmen alemu bihi evamirake ve nevahiyeke, ve'rzukni fehmen a'lemu bihi keyfe unacike Ya Erhamer-rahimin.

  Anlamı: Ey merhametlilerin merhametlisi Allah'ım! Senin rahmetinden niyaz ediyorum ki, Peygamberlerine verdiğin anlayış ve hafıza kabiliyetinden ve yakın meleklerine verdiğin ilham kabiliyetinden bana da ver.

  Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen.

  Anlamı: Allah'ım! zihnimi aç, ilmimi arttır, fehmimi aç, imanımı genişlet.

  Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi sellim ya hafız

  Zeka DuasıAnlamı: Ey muhafaza eden Allah'ım! Kibirlenenleri, azametinin gemiyle dizginle, bize selamet ver, bizi selamete çıkar.

  Allahühümme'rzukni fehmen'-nebiyyine ve hıfza'l murseline ve ilhame'l-melakeitine'l -mukarrebine bi rahmetike Ya Erhamer-rahimin.

  Anlamı: Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah'ım! Senin rahmetinden istiyorum ki, Peygamberlerin anlayışı ve onların hafızası gibi hafızayı ve kendine yakıştırdığın meleklerin ilhamını bana lütfet.

  Bu duaları sabah akşam üçer defa okumalı, bu dualar unutkanlık yaşayanların, sınava hazırlananların zekasını açar ve daha bir çok sıkıntıdan kurtarır.
  ]]>
  Bebek Zeka Testi https://www.zeka.gen.tr/bebek-zeka-testi.html Wed, 05 Dec 2018 07:27:57 +0000 Bebek Zeka Testi, yapılmasının amacı bebeklerin zihinsel yeteneğini ölçmektir. Bebeklerin kavrama, akıl yürütme, yargılama, görsel hafıza ve çabuk öğrenme gibi özellikleri ancak zeka testi ile ortaya çıkar. Zeka testleri i Bebek Zeka Testi, yapılmasının amacı bebeklerin zihinsel yeteneğini ölçmektir. Bebeklerin kavrama, akıl yürütme, yargılama, görsel hafıza ve çabuk öğrenme gibi özellikleri ancak zeka testi ile ortaya çıkar. Zeka testleri ile bir bebeğin zeka geriliği yada üstün zeka olup olmadığı ancak zeka testi ile anlaşılır. Ayrıca bebeğin hangi alanlara ilgi duyduğu yada ilgisiz kaldığı da bu testlerde anlaşılabilir. Zeka testinin en önemli özelliği bebeklerde nöroloji, görme veya işitme gibi sorunları erkenden saptanabilmesine yardımcı olmaktır. Bebeklerde zekayı etkileyen birçok faktör bulunur. Bunlar beslenme, genetik ve çevresel faktörler olarak sıralanabilir. Bebeklerde zeka testleri için bazı özel kliniklerde yada bazı hastanelerin psikiyatri ve psikoloji departmanlarında konusunda uzmanlaş pedagog, psikolog, psikolojik danışmanlardan destek alınmalıdır. Zekasında herhangi bir üstünlük yada gerilik olmayan bir bebeğin belirli aylarda vermesi gereken tepkiler vardır. Bir zeka testinin başarılı sonuçlar verebilmesi için bu tepkiler ölçülerek gerekli analizler yapılır. Eğer ki bu aylık gelişimlere göre bebeğin verdiği tepkiler örtüşüyorsa zeka testinin sonuçlarından şüphe edilmez. Yapılan bu zeka testinde farklı objelere karşı bebeklerin tepkisi ölçülüyor. 

  Bebek Zeka TestiBebekteki Zekanın Aşamaları

  Bebeklerdeki en önemli dönem duyu hareket zekasının gerçekleştiği ilk doğduğu andan iki yaşına kadar olan geçen süredir. Bu dönem çocuğun konuşmasından önceki dönemi kapsar. Toplamda altı aşamadan oluşur. Birinci aşama doğumdan itibaren 1,5 aya kadar olan zamanı kapsayan reflekslerin işletildiği faaliyetlerin görüldüğü alandır. Bunlar göz bebeği, göz kapağı ve emme refleksi gibidir. Bu refleksler bebeğin ağzına bir nesne verince emmeye başlaması yada annenin göğsünü görünce ona doğru yönelmesi şeklinde açıklanabilir. İkinci aşama 1,5 ay ile 4,5 aya kadar olan ilk alışkanlıkların kurulduğu dönemi kapsar. bu dönemde ağız tepkileri ile el tepkileri kaynaşır. Bu dönemde daha önce gerçekleşen durumlar daha sonra alışkanlık halini alır. Örneğin bir nesneye elini götürür yada elini götürdüğü nesneyi emmeye çalışır. Üçüncü aşama 4,5-8 aya kadar olan amaçla aracın ayırt edildiği dönemdir. Dördüncü aşama 8 ile 11 aya kadar olan araçla amacın birbirine bağlandığı ve bunların yeni durumlara uygulandığı dönemdir. Bu dönemde ilk defa bebeğin zekasından destek alarak davranış sergilediği görülür. Beşinci aşama 11-18 aya kadar olan deneyler yapılarak yeni araçların keşfedildiği dönemdir. Örneğin bebek deneyerek yeni yollar keşfeder. Altıncı aşama ise 18-24 aya kadar olan zihinsel düşünce yoluyla yeni araçların icat edildiği dönemdir. Bebekler bu evrede deneme yanılma yöntemine başvurmaksızın daha önce kazandığı tecrübelerle yeni karşılaştığı problemleri çözmeye çalışır.

  Örnek Zeka Testi 

  Aileler bebeklerinin zekasını ölçmek yada her şeyin yolunda gidip gitmediğini öğrenmek için evde mini testler uygulayabilir. Bu testler sonucunda profesyonel destek alabilir. Uygulamalı 10 durumdan oluşan bu mini test şöyledir. Her yöneltme için birinci seçenek 1 puan, ikinci seçenek 2 puan ve üçüncü seçenek ise 3 puandır. 6 ayını doldurmuş bir bebek birinci seçeneklerin çoğunu başarabiliyor olması gerekir. Toplayabileceği puan 8-11 arasındadır. 9 ayını doldurmuş bir bebek çoğunlukla birinci seçeneklerin hepsini ve ikinci seçeneklerin bir kısmını başarabiliyor olması gerekir. Toplayabileceği puan 13-18 arasındadır. 12 ayını doldurmuş bir bebek ise birinci ve ikinci seçeneklerin yanında üçüncü seçenekleri de başarabiliyor olması gerekir. Toplayabileceği puan 22-26 arasındadır. Teste başlayabiliriz. 

  Bebek kendisine verilen yemeği beğenmediğinde yada istemediğinde başını diğer bir yöne çeviriyor, kucağa alınmak istediğini anlatmak için kollarını kaldırıyor, Giden birinin ardından güle güle demek için el sallıyor. Bebek ona verilen oyuncağı rahatlıkla kavrayabiliyor, oyuncağını bilerek yere atıyo]]> Zeka Geliştirme https://www.zeka.gen.tr/zeka-gelistirme.html Wed, 05 Dec 2018 17:24:09 +0000 Zeka Geliştirme, Zeka geleneksel olarak matematik ve okuma gibi temel konularda yeterliliği ölçebilen kısa testler ile ölçülegelmiştir. Zeka oldukça büyük bir oranda hala bu testler sonucunda elde edilen başarı ölçütleri ile Zeka Geliştirme, Zeka geleneksel olarak matematik ve okuma gibi temel konularda yeterliliği ölçebilen kısa testler ile ölçülegelmiştir. Zeka oldukça büyük bir oranda hala bu testler sonucunda elde edilen başarı ölçütleri ile tanımlanmaktadır. Ancak Harvard Üniversitesinde görev alan bir akademisyen Howard Gardner zekanın yalnızca okuduğunuz bir şeyi ne kadar kolaylık ile kavradığınızı veya bir denklemi ne kadar kolay çözdüğümüze bağlı olmadığını düşünmektir. Bu neden ile zekanın aslında tam dokuz çeşit olduğunu vurgulayan ''Çoklu Zeka Teorisini'' ortaya atmaktadır. Ayrıcada bu zeka çeşitlerinin ışığında zeka geliştirme yöntemleri oluşturulabileceğini savunmaktadır. Gardner teorisine göre salt bir yeteneğin zekayı açıklamaya yetmeyeceğini ifade etmiştir. Hipotez, 1938 yılındaki ''Frames of Mind: The Theory of Multiple Inteligences'' yani (Zihin Çerçeveleri: Çoklu zeka kuramı) adı verilen kitapta yer aldığı gibi bir kişinin zekasının öngörülebilmesi için birçok farklı kriterin dikkate alınması gerektiğini önermektedir. Gardner'ın teorisinde vurgulamış olduğu tam dokuz farklı zeka çeşitleri şunlardır:


  Zeka Geliştirme1.Görsel-Uzaysal Zeka: Zihin içinde uzaysal şekilde tam üç boyutlu olarak dünyayı algılayabilme yeteneğidir.

  2. Natüralist Zeka: Canlı varlıkların arasındaki farklılıkları anlayabilmek ve doğal hayatın özelliklerine karşı duyarlılık gösterebilme yeteneğidir.

  3. Müzikal-Ritmik Zeka: Müziksel açıdan düşünebilme müziksel motifleri duyabilmek, tanıyabilmek ve bu müzik motiflerini manipüle edebilme kapasitesidir.

  4. Mantıksal-Matematiksel Zeka: Bu zeka nedensel sistemlerin temel ilkelerinin anlayabilme yeteneğidir.

  5. Varoluşsal Zeka: Ölüm, hayat ve sonsuz gerçekler ile ilgili soru sormak ve kafa yora bilme eğilimini sergilemektir.

  6. Sözlü-Linguistik (Sözel) Zeka: Kişilerin aklındaki fikirlerini dillerini kullanarak ifade edebildikleri ve diğer insanları anlayabilme kapasitesidir.

  7. İçsel Zeka: Kişinin kendin anlayabilmesi, kim olduğunu bilmesi ve ne yapabileceğini bilebilme kapasitesidir.

  8. Sosyal Zeka: Bu zeka türü diğer kişilerin yaptıklarını anlayabilmek yeteneği ile ilişkilidir. Kişinin insanlar ile arkadaş olabilme yeteneğini ve iletişim kurabilmesini içermektedir.

  9. Bedensel -Kin estetik Zeka: Problem çözebilmek yada bir şeyler üretmek için vücudun bütün parçalarını kullanabilme kapasitesidir.

  Natüralist Zeka: Bu zeka türü bitkileri, hayvanları ve doğada yer alan diğer varlıkları birbirinden ayırabilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Zeki ve doğal olarak övülen kişilerin bilimsel teorileri gerçek yaşama uygulamada son derece başarılıdırlar. Natüralistler, bilim adamları ve peyzaj mimarları zeki ve doğal insan olarak adlandırılırlar.

  Görsel -Uzaysal (3 boyutlu) Zeka: Somut ve soyut görselleştirme yeteneği ve görsel zekaya sahip olan kişilerin sahip oldukları yeteneklerden yalnızca birisidir. Resimler üstünde düşünebilme gibi sıra dışı yetenekleri ile uzaysal zekaya sahip olan kişiler objeleri kolaylıkla boyama, dizayn edebilme ve inşa edebilme yeteneklerine sahiptirler.

  Mantıksal-Matematiksel Zeka: Kavramsal ve soyut olarak düşünebilme yeteneğini ifade etmektedir. Bu zeka çeşidi daha çok matematikçiler, mühendisler ve bilim adamlarında gelişmiştir.

  Sözel-Linguistik (Sözel) Zeka: Sözlü sözel zekaya sahip olan kişiler kelimelerin ritmlerine, seslerine ve anlamlarına oldukça fazla duyarlıdırlar. Özellikle de dinleme, yazma, öğretme ve okuma kapasiteleri en üst seviyededir.

  Müziksel Zeka: M]]> Sosyal Zeka https://www.zeka.gen.tr/sosyal-zeka.html Wed, 05 Dec 2018 18:29:28 +0000 Sosyal zeka, kişinin sosyal çevresi ile ilişkilerinde kullandığı zeka bölümüdür. Sosyal zekanın kullanılabilme düzeyi kişinin toplum içindeki statüsünü belirlemede rol oynar. Sosyal zekanın düzeyi herkeste aynı olma Sosyal zeka, kişinin sosyal çevresi ile ilişkilerinde kullandığı zeka bölümüdür. Sosyal zekanın kullanılabilme düzeyi kişinin toplum içindeki statüsünü belirlemede rol oynar. Sosyal zekanın düzeyi herkeste aynı olmamaktadır. Kimisinde matematik zeka, kimisinde görsel zeka daha ağır basar. Sosyal zeka aslında herkeste var olan bir olgudur. Bu zeka bölümü bazen doğuştan bazen çevre ile bazende kişinin çabaları ile geliştirilebilmektedir. 

  Sosyal ZekaSosyal zekası üstün olan bireylerin özellikleri
  İnsanları anlama,değerlendirme ve onların karakter ve kişiliklerini çözebilme de yetenekli olan kişilerin sosyal zekası yüksek bireyler olduğu görülmektedir. Zekaları çok pratik çalıştığı için akıl yürütmede iyidirler. Çevresindeki insanları çok iyi tanıyabildiği için onların hislerini, duyguları anlama ve onlarla kolaylıkla yakınlık kurma becerileri yüksektir. Sosyal zeka aslında empati kurabilme yeteneğidir. Beynin bir refleksi gibi hareket eder. Çevresindeki insanlar onunla vakit geçirmekten zevk alırlar. Yeni bir grubun içerisine girdiklerinde çok hızlı bir şekilde herkesle konuşabilirler hatta bir süre sonra o gruba lider bile olmaları kaçınılmazdır. Mesela okullarda sınıf başkanı zeki olandır ama takım kurup karşı sınıfla maç alan sosyal zekası yüksek olandır.  Kimse onu dinlemeyen patronun etrafında toplanmaz onlar dertlerini, hislerini ve istek ve arzularını anlatabildikleri amirlerinin etrafında olmak isterler. 

  Duygusal zekanız doğuştan ise farkında olmadan insanların merkezi olabilirsiniz. Sosyal zekasını geliştirmek isteyen bir insan önce kendi duyguları, isteklerini, hayattan beklentilerini vb. birçok sosyal olguyu bilmek zorundadır. Kendini tanımadan başka bir insana empati kurmak zor olmaktadır. Günümüzde psikologlar sosyal zekanın geliştirilip geliştirilemeyeceğini tartışmaya devam etmektedir. Nedeni ise sosyal zekanın karmaşık bir yapı içerisinde olmasıdır. Sosyal zeka temelleri doğuştan atılan bir olgudur. Doğuştan üst seviyede iken aile içindeki sorunlar, küçükken hata yaptığında aşağılanma ve cezalandırılma yada tam tersi aşırı hoş görülü olma gibi nedenlerle  yok olabilmektedir.  O yüzden gelişme çağında çocukların duygularına önem vermek, bir sorun olduğunda birlikte çözmek onların sosyal zekasının gelişmesine katkı sağlayacaktır. Yetişkinlik döneminde bu gelişim bir uzman yardımı ile olabilmektedir. O yüzden herkes lider olabilir fakat ayrıcalıklı olan lider, sosyal zekası yüksek olandır diyebiliriz.
  ]]>
  Zeka Yaşı https://www.zeka.gen.tr/zeka-yasi.html Thu, 06 Dec 2018 11:30:29 +0000 Zeka yaşı,  Genelde eğitim anlamında kullanılan bir sözcüktür. Başka bir deyiş ile bir zeka testi ile elde edilen puanın, o zeka testinin ortalaması alınarak belirlenen sayı o kişinin zeka yaşını belirler. Genellikle çocukl Zeka yaşı,  Genelde eğitim anlamında kullanılan bir sözcüktür. Başka bir deyiş ile bir zeka testi ile elde edilen puanın, o zeka testinin ortalaması alınarak belirlenen sayı o kişinin zeka yaşını belirler. Genellikle çocuklarda uygulanan bu yönden ileride çocuklarımızı neyi beklediğini ve neleri yapıp yapamayacağını gösterir. Anne babalarında çocukları için ne şekilde bir hayat yolu izleyeceğine karar vermesi açısından çok önemlidir. 

  Zeka YaşıZeka yaşı, takvim yaşı ile zekasının yaşının bir birisi ile ölçümlenmesi sonucunda çocuğun zihinsel becerileri tartılarak belirlenir ve ona göre çocuk zeka gelişimi eğitimleri verilebilir.

  Zeka, zihnin öğrenme gücüdür. Öğrenilenlerin ne kadarından yararlanılabildiğini biz insanlara gösterir. Her durumda çözüm odaklı yolar bulabilmeyi sağlar. Zeka, zihnin bir çok yeteneği uyum içerisinde çalıştırmasıdır. Yaratıcılık akıl, kişilik ve bilgi kategorilerinden oluşur. Zeka dünyada sadece insanlara verilmiş bir ayrıcalıktır. Düşünme ve karar verme yetisini biz insanlara sağlayan zeka insan gelişimi ve ilerleyişi içerisinde en başta kendini gösteren ve insanı ayrıştırandır.

  Zeka testinin amacı günümüzde özellikle anne babaların çocukların üzerinde gereksiz baskı yapmasını engelleyecek belkide en önemli etkendir. Bir çok anne baba, çocuklarının başarısız olmasının alt nedenleri araştırmak yerine yetersiz tanısı koyup yok sayma yoluna giderken yetişmiş eğitimli anne babalar zeka yaşı testini  çocuklarına uygulayarak belkide üstün zekalı çocuklarını bu sayede olumlu ve bilinçli bir şekilde eğitebilmektedir. Zeka yaşı, düşük yada yüksek çocuklar için özel zeka geliştirme eğitim merkezleri birçok yerde vardır. Bu sayede anne babalar çocuklarını iki türde de kontrollü bir şekilde istenilen düzeye getirebilir.

  Son dönemlerde doğum esnasında yada sonrasında oluşan otizm, down sendromu gibi rahatsızlıkların neler olduğunu hakkında bilinçlenen anne babalar zeka yaşı testi ile bunların erken müdahale şansını yakalamıştır. Sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için ebeveynlerin bilinçli olması çok önemlidir. 

  Günümüzde birçok zeka yaşı tespit merkezi bulunmaktadır. Her anne babanın çocuğun eğitim dönemi başlamadan bu testleri yaptırmasında fayda vardır. Nedeni ise çocuklarını yaşayacağı sıkıntıları bilip ona göre hareket etmelerini sağlayacak olmasıdır. 
  ]]>
  Pratik Zeka https://www.zeka.gen.tr/pratik-zeka.html Fri, 07 Dec 2018 07:03:21 +0000 Pratik Zeka: Kimi insanların zeka seviyesi ne kadar üstün olsa da anlık olaylarda kullanamazlar. Halbuki akıllı insanlar anlık değişimlere anlık cevaplar üretebilirler. Pratik zeka olarak adlandırılan olay, insanl
  Pratik Zeka: Kimi insanların zeka seviyesi ne kadar üstün olsa da anlık olaylarda kullanamazlar. Halbuki akıllı insanlar anlık değişimlere anlık cevaplar üretebilirler. Pratik zeka olarak adlandırılan olay, insanların bir durum karşısında aniden zekasını kullanarak hızlı bir biçimde karşı tarafa cevap verebilmesidir. Bu cevap sadece sözlü yoldan olmak zorunda değildir. Komedyenlerde, şovmenlerde çokça görülen bir özelliktir. Her türlü soruya zorda kalmadan cevap verebilmeleri onların pratik zeka özelliğine sahip olmalarından dolayıdır. Bunun yanında pratik zekaya sahip olan insanlar herkesten zeki insanlar değillerdir. Bazı insanlar çok zeki olup pratik zekaya sahip olamazlar, bazıları normal bir zeka seviyesine sahip olup pratik zekaya sahip olurlar. Pratik zekaya sahip olmak bir insanın zeka seviyesinin ileri olduğunu göstermez. Pratik zeka sadece denildiği gibi anlık durumlara, anlık sorunlara, sorulan sorulara anında sözlü ya da sözsüz cevap verebilme yeteneğidir. Fakat genelde çok zeki olan insanlarda pratik zeka da görülür. İnsanlar pratik zeka yeteneklerini geliştirdiklerinde aslında normal zekalarını da geliştirmiş olurlar. Bunun yanında insanlar ne zaman anlık karar verirse pratik zekaları gelişir. Bu yüzden siz anlık kararlar verdikçe pratik zeka yeteneğiniz gelişecektir. Tabii ki pratik zekası gelişmiş olan insanlarda bu olay doğuştan gelmedir.  Bunlarla birlikte pratik zeka her insanda var olan bir özelliktir. Örneğin ''Benim hiç pratik zeka yeteneğim yok.'' ya da ''Bendeki pratik zeka yeteneği sıfır, hiçbir şeye anında cevap veremiyorum.'' diyen insanlar yanılıyordur. Çünkü bu yetenek bazı insanlarda çok gelişmiş, bazı insanlarda az gelişmiştir. 

  Zeka, ruh biliminde anlak olarak da tanımlanır. Zihnin öğrenebilme, öğrenilen her şeyden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme gibi işlevleri sağlayan soyut bir kavramdır. Zeka kısaca zihnin birçok yeteneğinin uyumlu çalışması sonucu ortaya çıkan yetenekler birleşimidir. En geniş anlamı olarak en genel zihin gücü tabiri kullanılabilir. Zihnin algılama, düşünme uslamlama, düşünme, öğrenme gibi birçok işlevini gerçekleştirir. Yani zeka kısaca beynin ve zihnin en büyük merkezidir. Aslında çok fazla kategoriye ayrılabilse de psikologlar ve bilim adamları tarafından yaratıcılık, kişilik, bilgi ve akıl gibi kategorilere ayrılmıştır. Zekayı belirleyen faktörler arasında kalıtım, çevre, doğum ve doğum öncesi gibi etmenler rol oynar. Zekanın küçük yaşta doğru gelişimi çocuğun fiziksel faktörlerini de etkiler. Bunların yanında pratik zeka her insanda var olan bir özelliktir. Fakat bazı insanlarda çok gelişmiş, bazı insanlarda az gelişmiştir. Zekanın, pratik zeka yeteneğine pek bir etkisi yoktur. Fakat zeka gelişmişliği seviyesi ile pratik zeka yeteneği doğru orantılı iki kavramdır. 

  Pratik ZekaPratik Zekayla Birlikte Zekayı Geliştirme Yolları: Tam olarak pratik zekayı geliştirme yollarını arayamayız. Fakat zeka geliştikçe, pratik zeka yeteneği de daha hızlı çalışır hale gelecektir. Tam olarak zeka geliştikçe değil fakat beyin uyumayı reddedip çalışınca, uyanık kalınca, düşünüyor hale gelecek ve her olaya anında tepki verebilecek konuma gelecektir. Böylelikle pratik zeka yeteneği gelişmiş olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenen insanlarda zekanın daha üst düzey olduğu saptanmıştır. Müziğin de çok önemli bir etkisi vardır. Mozart dinlemenin çocuklarda matematik zekasını arttırdığı gözlenmiştir. Beyni daha az elektrik akımı ve radyasyon görmüş çocuklarda da zekanın daha ileri olduğu anlaşılmıştır. Bunların yanında zihinsel egzersizler, hafıza oyunları, uyku, yürüyüş, hobiler ve konsantrasyon gibi etmenlerin de zekayı etkilediği açıklanmıştır.
  ]]> Sözel Zeka https://www.zeka.gen.tr/sozel-zeka.html Sat, 08 Dec 2018 01:18:47 +0000 Sözel zeka, ya da diğer adıyla dilsel zeka, etkili şekilde dili kullanma, kelime ve seslerle birlikte düşünme, insanları ikna edebilme, dilde bulunan kompleks anlamları kolay kavrama, dilde bulunan farklı yapıları kolay fark etme, Sözel zeka, ya da diğer adıyla dilsel zeka, etkili şekilde dili kullanma, kelime ve seslerle birlikte düşünme, insanları ikna edebilme, dilde bulunan kompleks anlamları kolay kavrama, dilde bulunan farklı yapıları kolay fark etme, yeni yapılar oluşturmada zorlanmama, aynı zamanda farklı dilsel yapılarla alakadar olma becerisidir. Aslında bu zeka herkese en tanıdık gelen, bilinen türdür. Çünkü insanlar zamanlarının çoğunluğunu sözel zekasını kullanarak geçirir.

  Zeka araştırmacılarının değerlendirmelerine göre, insanlar doğduklarında üç binden fazla sayıda farklı dili konuşabilme yeteneğine sahiptir. Ancak doğdukları zaman bu dillerden birini bile konuşamaz halde olurlar. Doğumla birlikte çevrede konuşulan dille etkileşime girildiğinde, beyin dildeki bütün sesleri tanır haldedir. Duyma sıklığı, kültürel motifler, sesleri taklit etme girişimi, kendi ayakta kalma içgüdüsü gibi etkenlerle kullanılan dil beyne iyice yerleşir. Bu tür potansiyel dillerden birine ya da ikisine birden tam olarak hakim olabilir, bunları karmaşık dil sistemleri şeklinde geliştirme şansına sahip olabiliriz.

  Sözel zeka genel olarak dille yapılan her tür çalışmayı kapsar. Elimizdeki dergi, gazete, kitap gibi ürünlerin etiketlerini okuyabilmeyi, mektup yazabilmeyi, şiir, düz yazı yazmayı, topluluk önünde konuşmayı, arkadaşlarla sohbet etmeyi hep sözel zeka sayesinde gerçekleştiririz. Başkalarının konuştuklarını dinleme, söylediğini anlama, verdiği mesajları algılama gibi alanlarda sözel zekanın kapsamına girer.

  Sözel ZekaSözel zekaya sahip olanların hangi özellikleri vardır
  • Farklı kelimeleri, ritimleri, her türlü sesi, rengi dinler, bunlara tepki verebilir
  • Öğrenmesi dinleyerek, konularak, yazarak ve okuyarak olur
  • Başka insanların dil üslubunu, seslerini, yazma ve okumasını taklit edebilir
  • Söylenen cümleleri dinler, bunları yorumlar, farklı tarzda ifade ederek, söylediklerini rahatça hatırlar
  • Okuduğunu kolayca anlar, özetler ve hatırlaması kolay olur
  • Farklı zamanlarda olduğu kadar, farklı amaçlar için ve farklı gruplara oldukça etkili hitap etme özellikleri olur
  • Dinleyicileri konuşmasıyla etkilemeyi becerir, Yazma, okuma, konuşma, dinleme gibi dil sanatları içinde farklı yapılar meydana getirebilir
  • Yeni dil formları oluşturabilir
  • Dilbilgisi kurallarını etkili olarak kullanır ve yazar. Sözel zekası olan kişilerin kelime dağarcığı oldukça zengindir.
  • Farklı dilleri öğrenme becerisi oldukça yüksek seviyededir
  • Etkili dinleme becerileri olur
  • Şiir, hikaye yazma gibi etkinlerde oldukça başarılıdır, bunları yapmaktan zevk alır.
  • Kelimelerle rahat bir şekilde espri yapma yetenekleri olur.
  • Dil analizlerini oldukça kolay şekilde yapabilirler.
  Her zekanın kendine ait olan temel özellikleri bulunur. Sözel zekanın özellikleri de yukarıda saydıklarımız gibidir. Kişiler bunları yapabiliyorsa, sözel zekaya sahip olduklarını anlayabilir.
  ]]>
  Matematiksel Zeka https://www.zeka.gen.tr/matematiksel-zeka.html Sat, 08 Dec 2018 01:38:58 +0000 Matematiksel Zekâ, Matematiksel zekâ türü bilimsel olarak düşünebilmeyi, objektif bir şekilde gözlem yapabilmeyi, elde edilmiş olan verilerden sonuç çıkarabilmeyi, bir yargıya varabilmeyi, hipotez kurabilmeyi ve bunun gibi Matematiksel Zekâ, Matematiksel zekâ türü bilimsel olarak düşünebilmeyi, objektif bir şekilde gözlem yapabilmeyi, elde edilmiş olan verilerden sonuç çıkarabilmeyi, bir yargıya varabilmeyi, hipotez kurabilmeyi ve bunun gibi yetenekleri içermektedir. Bu zekâ türüne sahip bir kimse kavramları rahatlıkla tanıyabilmekte, sayı ve geometrik şekiller ve benzeri soyut semboller ile çalışabilmekte bilgiler ile parçaları arsındaki ilişkiyi kurabilmekte veya değişik bağlantıları fark edebilmektedir.  

  Matematik zekâsı diğer zekâ türlerine göre daha ağır basan insanlar, matematik ve bilim ile ilgili konulardan hoşlanmakta ve birbirine benzeyen şeyleri eşleştirebilmekte, karışık halde bulunan şekillerden resim çıkarabilme, problemleri ve bulmacaları rahatlıkla çözebilmektedir.

  Matematiksel Zekâ Türünün Özellikleri

  Mantık ile ilgili sorunları çözme, kanıtlayabilmek için yeni yollar geliştirme, matematik ile ilgili problemleri yapabilme amacı ile gereken matematiksel zekâ türü genellikle araştırmacılarda, bilim adamlarında ve felsefeciler de görülmektedir. Bu zekâ türüne sahip olan bilim adamları, matematikçiler ile bilgisayar programlama konusunda uzman olan kişiler numaraları zeki bir şekilde kullanabilmekte ve neden sonuç ilişkisini kurabilme yeteneğine sahip olabilmektedir.

  Matematiksel Zeka

  Kişinin Matematik Zekâsını Geliştirmek İçin Yapması Gerekenler

  Kişinin kendi matematiksel zekâsının daha fazla gelişmesi amacıyla şu alıştırmaları yapması gerekmektedir;

  • Kişinin yedi gün boyunca her gün işe gitme ve gelme sürecinde farklı türde ne kadar model bulabileceğine bakmalı ve her gidiş gelişte ayrı bir küme üzerinde yoğunlaşmalıdır. Buna örnek olarak; kişi ilk gün trafiğe bakarak orada bir şekil veya model görmeye çalışabilir. Ertesi gün ise belirli türde olan araçların içindeki insanları gözlemleyerek bunların kıyafetlerine, saç şekillerine, belirgin özelliklerine, birbirleri ile aynı ya da farklı olan yönlerine bakarak nasıl bir model gördüğünü belirleyebilir. Farklı bir günde ise duymuş olduğu seslere yoğunlaşıp, kişiler hangi biçimde konuşuyor, farklı konuşma biçimleri mevcut mu gibi şeylere bakabilir.
  • Kişi iş yerinde geçireceği iki haftada karşısına çıkan bütün tümevarımsal ve tümdengelimsel olan modeller ile ilgili iki liste hazırlayabilir. Tümevarımsal olan modeller tek tek parçalardan bütüne doğru gitmektedir. Tümden gelimsel modeller bir bütünden başlayıp parçalara doğru gitmektedir.
  • Kişi temiz bir kâğıt üzerine bir tablo hazırlayarak bu tablonun birinci sütununa düşünme modelleri, diğer sütununa durumlar ismini verebilir ve üç ya da dört gün normal günlük çalışmaları esnasında kullanmış olduğu birbirinden farklı olan mantık ile ilgili düşünme modelleri ile bu modelleri ne gibi durumlarda kullandığını yazabilir. Buna örnek olarak; sorun çözme modeli, öncelikleri belirleme modeli ya da seçenekleri gözden geçirme modeli gibi modeller verilebilir.
  • Kişi dört ya da beş gün boyunca yaşamı ile bütünleşmiş olan birbirinden farklı modellerin neler olduğunu bularak bu modelleri not alabilir ve bunların içinde açık olarak görülen modelleri, beklenilen modelleri ve olağan olmayan durumları yazabilir.
  ]]>
  Zeka Testi https://www.zeka.gen.tr/zeka-testi.html Sat, 08 Dec 2018 20:14:36 +0000 Zeka Testi, Zekamız çevresel değişimlere ayak uydurmamızı ve yaşamsal sorunlara işlevsel çözümler getirmemizi sağlar. Şu demek ki yaşama kabiliyetimizi artırır. Zeka, kişinin genel bil işsel problem çözme yeteneği olarak Zeka Testi, Zekamız çevresel değişimlere ayak uydurmamızı ve yaşamsal sorunlara işlevsel çözümler getirmemizi sağlar. Şu demek ki yaşama kabiliyetimizi artırır. Zeka, kişinin genel bil işsel problem çözme yeteneği olarak tanımlanabilir. Beynin benzetmeler, ilişki ve alakalar yoluyla akıl yürütme kapasitesi, hesaplama ve hızlı sonuca varma yeteneği de denilebilir. Şu Türk Dil Kurumunun tanımında olduğu gibi, Zeka, insanın akıl yürütme, düşünme, objektif gerçekleri algılama, sonuç çıkarma ve yargılama yeteneklerinin tamamıdır.
  Bilim insanları önceleri zekayı (başındalık, genel akıl durumu) şeklinde basitçe tanımlamışlardır. Ancak daha sonraları bu tanımın basit kaldığını ve bu yaklaşımın yeterli olmadığını görmüştür. Çok daha kapsamlı bir tanımın gerekli olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. Buna göre zeka, önceden öğrenilmiş kavram, bilgi ve deneyimleri uygun şekilde birleştirebilme, bunları doğru sınıflandırma yaparak depolama, bu bilgiyi kullanarak karşılaşılan problemlerin çözümünü bulma ve günlük hayatta pratik şekilde kullanabilme yeteneklerinin bileşimidir.

  Zeka çok sayıdaki bilişsel yeteneğin uygun şekilde kullanımını içerir. Bunlar objektif ve hızlı görsel algılama, kavramsal algılama,  ilgili bilgileri birleştirme, depolama (hafıza), sınıflandırma, sözel ifade yeteneği ve matematiksel işlem yetenekleridir.
  Araştırmalar tüm bu bil işsel yeteneklerin ve dolayısıyla zekanın yeterli uyaran ve tekrarı ile geliştirilebilir olduğunu göstermektedir.

  Zeka TestiIQ Nedir; IQ bir zeka ölçüm yöntemidir. IQ Topluluğun farklı insanları arasında zeka farklılıklarının olduğunu varsayarak, bir skorla bireyin topluluğun geri kalanına kıyasla ne kadar zeki olduğunu ortaya çıkarmasını ifade eder.

  Binet-Terman Testi: Ağırlıklı olarak sözlü bir testtir. Deneğin kültürüne, Okul ve aile bilgisine dayalı bir test yöntemidir. İlk kez bu test Fransız okul sistemi için Sorbonne psikoloji laboratuvarı yöneticisi Alfred Binet ve beraber çalıştığı arkadaşı Theodore Simon tarafından hazırlanmıştır. Binet ve Simon bir dizi soru geliştirmiş ve bunları Paris'teki okul çocuklarına uygulayarak kimde zihinsel gerilik ya da öğrenme güçlüğü bulunduğunu saptamaya çalışmışlardır. İlk Binet, Simon ölçeği 1905’te yayınlanmıştır. Bu testte artan zorluk derecesine göre düzenlenmiş 30 soru mevcuttur. Uygulayıcı, teste ilk sorudan başlamakta ve çocuğun sorulara yanıt veremediği maddeye kadar testi sürdürmektedir. 1908 yılının başlarında her yaş grubundaki ortalama çocuğun performans, beceri ve eğilimine yetecek kadar veri toplanmıştı. Bu verilerden yola çıkarak Binet, zeka yaşı kavramını geliştirmiştir. Sonraki 10 yıl içinde birçok Binet uyarlaması gerçekleştirilmiştir. Bunlar içinde en bilineni L. M. Terman tarafından geliştirilen ve 1926’da yayınlanan testtir. Terman ünlü zeka bölümü terimini ortaya koymuştur. Zeka bölümü, zekaya sayısal bir değer vermek üzere kullanılmaktadır ve ortalama bir insanın zekası 100 kabul edilmektedir.

  Cattell Zeka Testi: Kültürden arınmıştır ve soruların belli bir zaman içerisinde cevaplanması istenir.
  Raymond Bernard Cattell (20 Mart 1905 – 2 Şubat 1998) İngiliz ve ABD'li psikolog, psikolojinin birçok alanında yaptığı çalışma ve araştırmalarla tanınmaktadır. Bunlardan en önemlileri, isteklendirme ve duygunun dinamik boyutları, kişiliğin klinik boyutları, kişilik ve mizacın temel boyutları, grup ve sosyal davranış kalıpları, yaratıcılık ve başarı için belirleyicileri, ruhsal tedavi ve öğrenme teorisi için kişilik araştırmaları uygulamaları üzerine yaptığı çalışmalardır. Bu alanlarda kullanılmak üzere birçok bilimsel araştırma metodu da geliştirmiştir. Cattell, 30 standartlaşmış test yöntemi, 500 makale ve yaklaşık 50 kitap yazmıştır. 20.yüzyılın en çok alıntı yapılan ve en çok etkilenilen psikologları listesinde 16. sırada gösterilmektedir.

  Al]]> Üstün Zeka https://www.zeka.gen.tr/ustun-zeka.html Sun, 09 Dec 2018 03:29:24 +0000 Üstün zeka, toplumda zeka özürlü insanlara, zeka yoksunu insanlara rastlanabildiği kadar, üstün zekalı olan insanlara da rastlanabilir. Üstün zekalı olan insanlar aynı zeka özürlüler gibi eğitime tabi tutulabilir. Üstün zeka Üstün zeka, toplumda zeka özürlü insanlara, zeka yoksunu insanlara rastlanabildiği kadar, üstün zekalı olan insanlara da rastlanabilir. Üstün zekalı olan insanlar aynı zeka özürlüler gibi eğitime tabi tutulabilir. Üstün zekalı olanların eğitim alması için kabul edilen yaş sınırı beştir. Bundan önceki zeka seviyesini ölçüldüğü sınavların güvenilirliği düşük olur. Fakat çok yüksek zekalı kişiler için 3 yaş bile geç dönem sayılır.

  Üstün zeka, düşünme, duygu, his, ilham ve sezgi gibi beyin fonksiyonlarının üst düzeyde, hızlı bir şekilde birlikte çalışması sonucunda görülür. Beyin fonksiyonları hızlı ve doğru düşünme, üretkenliğin yenilikçi olması, liderlik, akademik kabiliyet, görsel ve uygulamalı sanat yetenekleri şeklinde ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar üstün zekanın % 85 oranında soya çekim olduğunu, ailede nesilden nesile geçtiğini belirlemiştir. Aynı zamanda çevresel faktörlerin ve eğitimin, üstün zekayı etkin olarak kullanılmasına yardımcı olduğunu, dehaya dönüşebilmesini sağladığını belirlemiştir.

  Üstün ZekaÜstün zekalılardaki karakteristik özellikler

  Üstün zekalı kişilerdeki özellikler dört grupta değerlendirilmektedir. Bunlar;

  Üstün zekalılarda düşünme özellikleri
  • Çok fazla bilgiye sahip olup, bunları unutmama özelliği
  • Normal olmayan düzeyde farklı konulara ilgi duyma, meraklılık, çok soru sorma özelliği
  • Anlayış kabiliyetinin ileri düzeyde olması
  • Kelime haznesinin, dil yeteneğinin, lisan kullanımının üstün olması
  • Çok hızlı düşünme, ilerlemenin hızlı olması, dil yeteneğinin üstün olması
  • Farklı, esnek düşünme yeteneği
  • Sentez yeteneğinin geniş çaplı olması
  • Daima orijinal fikirler üretme, çözümler sunma
  • Alışılmadık, garip, farklı ilişkileri görme özelliği
  • Sonuçları hissetme, genelleme yapma, soyut düşünce, alternatif üretme konusundaki hızlı gelişme
  • Disiplinli çalışma, genellikle isyankar davranışlar sergileme
  • Hedefe dönük, inatçı, bazen maceracı olma özelliği
  • Yaptıklarından çabuk sıkılma, her zaman yapacak şeyler aranması, boş duramama özelliği
  • Karmaşık olanların tercih edilmesi, tartışmalardan zevk alınması
  • İlgi görmekten, kendisinin onore edilmesinden hoşlanması
  Üstün zekalılarda duygusal özellikler
  • Başkalarına karşı duyarlı olma, düşünceleri kolay hissetme, mizah anlayışındaki tuhaflık
  • Kendisinin farklı olduğunu hissetme, başkalarına da hissettirme
  • Küçük yaşlarda ortaya çıkan idealizm, duygusallık, hissi derinlik
  • Mükemmelci olma, belirli derslerdeki çok üstün başarı
  • Bilinmeyene konulara karşı alaka, ciddiyet, konsantrasyon yeteneğinin yüksekliği
  • Tutkuyla bağlandığı konuyu her zaman dile getirme
  • Başkalarının hükümlerine aldırış etmemek
  Üstün zekalılarda duyusal özellikler
  • Duyulardaki aşırı hassasiyet
  • Güzel sanatların bir dalında yüksek yeteneğe sahip olma
  • Edebi sözler, şairane ifadeler kullanma
  • Mücadele etmeyi gerektiren, girişimcilik alanlarında büyük başarı
  • Fizik ötesi olaylara aşırı ilgi gösterme
  • Başarılı olmadığı aktivitelerde bulunmayı istememek
  • Estetik ve teorik değerleri önemseme
  • Güçlü bir hayal gücü, sıkça düşüncelere dalma
  Üstün zekalılarda sosyal özellikler
  • Sosyal sorunlara doğru çözümler üretme
  • Kendi isteklerinin yerine getirilmesinde, kişilik konusunda erken gelişim
  • Ekip kurma, liderlik özellikleri, kararlılık, kendine güven
  • Toplumda adalet, doğruluk, güzellik gibi konulara ilgi gösterme, yüksek adalet duygusuna sahip olma
  • Yüksek ahlaki özellikler, kararlılık, kendine güven
  • Yaşıtlarından büyük olanlarla arkadaşlık etme
  Bu özelliklerin hepsi üstün zekalı olanlarda gör]]> Görsel Zeka https://www.zeka.gen.tr/gorsel-zeka.html Sun, 09 Dec 2018 10:26:22 +0000 Görsel Zeka: Bir diğer adı da uzamsal zeka olan görsel zekası güçlü çocuklar yaşanan olayları, kişiler ile maddeleri zihinlerinde betimleyebilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Görsel zeka çocuğun etrafında yaşanan olay Görsel Zeka: Bir diğer adı da uzamsal zeka olan görsel zekası güçlü çocuklar yaşanan olayları, kişiler ile maddeleri zihinlerinde betimleyebilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Görsel zeka çocuğun etrafında yaşanan olaylara karşı gözlemci yaklaşabilmesini sağlamaktadır. Zihinsel olarak her şeyi zihninde ayrıntılı bir şekilde görselleştirme kabiliyeti, fotoğrafları hatırlamaktan daha çok, zaman ve konum ile ilgili farklılıkları görsel olarak açıklayabilme düzeyinde olmaktadır.  Görsel zekaya sahip olan bir çocuk ya da birey haritayı kolayca anlayabilmekte, düşündüklerini resim vasıtasıyla ifade edebilmekte ve tarif edeceği bir şeyi resim çizmek yolu ile ve şema ile daha kolay anlatabilmektedir. Ayrıca bu kişi, bir şeyi anlatırken söyleyerek ya da müzik ile değil görsel yol ile anlatmayı tercih etmektedir. Görsel zekaya sahip bir kişinin öğrenme sürecini resim ya da fotoğraflar, şekil ve şemalar ile diyagramlar hızlandırmaktadır. Örneğin bir ressam görsel zekaya sahiptir ve bu normal karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra, bilim ile uğraşan insanlar ya da operatör hekimler de matematiksel zekadan hariç olarak görsel zekalarını da çok iyi derecede kullanmaktadırlar ki bu durum da şaşırtıcı değildir.

  Görsel Zeka

  Görsel Zekaya Sahip Kişide Bulunan Yetenekler

  Görsel zekaya sahip olan bir kişide görülen yetenekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bu zekaya sahip kişiler yapboz tamamlama konusunda iyidirler.
  • Bu kişiler şemaları ve grafikleri rahatlıkla okuyabilmekte, yazabilmekte ve anlayabilmektedir.
  • Görsel zekaya sahip kişilerin yön duyguları, çizim ve boyama yetenekleri gelişmiştir.
  • Görsel zekaya sahip kişiler üç boyutlu düşünebilmekte ve birbirinden farklı olan nesneler arasındaki ilişkiyi görsel açıdan yakalayabilmektedirler.  

  Görsel Zekaya Sahip Kişiler İçin Uygun Olabilecek Meslekler

  Görsel zekaya sahip kişilerin şu meslekleri yapmaları daha uygun olmaktadır;

  • Bilgisayar uzmanlığı, İnşaat mühendisliği
  • Diş hekimliği, cerrah ya da radyolog
  • Endüstri tasarımcılığı, makine mühendisliği
  • Fotoğrafçılık, grafik tasarımı, dekoratör
  • Reklamcılık, modacı, mimarlık, sanatçılık
  • Tur rehberi, film yönetmeni, yapımcı

  Görsel Zekaya Sahip Kişilerde Görülen Özellikler

  Görsel zekaya sahip olan bir kişide şu özellikler görülebilmektedir;

  • Görsel zekaya sahip bir kişi resim yapmaktan hoşlanabilmektedir.
  • Okulda ders dinleme esnasında deftere resim çizmekten hoşlanabilmektedir.
  • Hayalperesttir.
  • Düz yazı okumaktansa, harita, şema ve diyagramları okumayı tercih etmektedir.
  • Yeni bir yere gittiği zaman yolunu kolaylıkla bulabilmektedir.
  • Aletleri sökmekten ve yeniden birleştirmekten hoşlanmaktadır.
  • Lego ve benzeri üç boyutlu olan objeler yapmaktan zevk almaktadır.

  Görsel Zekaya Sahip Bir Kişinin Yönlenebileceği Aktiviteler

  Görsel zekaya sahip kişiler şema, harita ve grafik çizme, sunum hazırlama, video çekimi yapma, albüm hazırlama, kartla ya da taşla oynanan yeni oyunlar icat etme ve oyun hamuru kullanarak yeni objeler tasarlama konusunda iyidirler.

  Görsel Zekaya Sahip Kişilerin Kullanabileceği Araçlar

  Görsel zekaya sahip bir kişinin kullanabileceği araçlar şunlardır;

  • Görsel zekaya sahip kişiler yaratıcılıklarını ve görsel yeteneklerini geliştiren grafik programlarını kullanabilirler.
  • Görsel zekaya sahip kişiler çizim araçlarını ve sunum hazırlayabilmek amacı ile multimedya araçlarını kullanabilirler.
  • Bu zekaya sahip kişiler kart, fotoğraf ve yapbozlardan hoşlanabilirler.
  • Bu zekaya sahip kişiler üç boyutlu deneyler yapabilir ve hikaye haritası çıkarabilirler.
  • Gör]]> Zeka Çeşitleri https://www.zeka.gen.tr/zeka-cesitleri.html Mon, 10 Dec 2018 00:20:53 +0000 Zeka Çeşitleri, zeka beynin öğrenme, anlama, düşünme, yargılama, planlama, problem çözme gibi zihinsel işlevlerini yerine getirmesidir. Bu zihinsel işlevlerin birbiriyle uyumlu bir şekilde amacına yönelik olarak kullanıla Zeka Çeşitleri, zeka beynin öğrenme, anlama, düşünme, yargılama, planlama, problem çözme gibi zihinsel işlevlerini yerine getirmesidir. Bu zihinsel işlevlerin birbiriyle uyumlu bir şekilde amacına yönelik olarak kullanılabilmesini sağlar. Ayrıca beynin sahip olduğu kavramlar ve algılar yardımıyla soyut yada somut nesnelerin arasındaki ilişkiyi kavrayabilme, muhakeme edebilme gibi özelliklere sahiptir. Zeka her insanda kendisine mahsustur. Genel olarak zekanın 12-13 yaşına kadar hızla geliştiği, zeka hızının yavaşlayarak 20 yaşına kadar devam ettiği ve orta yaşlarda ise zeka seviyesinin sabit kaldığı kabul edilir. Sonuç olarak zeka, ruhsal olaylara, algı ve hafıza yeteneğine, tutkulara, eğilimlere, iradeye ve bilgi edinme isteğine göre farklılıklar gösterebilir.  Çok çeşitli kavramlardan oluşmasına rağmen IQ adı verilen zeka testi sonucuna göre değerlendirilir. Her zeka çeşidindeki bireyin taşıdıkları özellikler birbirinden farklıdır. Zeka çeşitli şu şekilde sıralanabilir. 

   Sözel ya da Dilsel Zeka: Bu zeka tipine sahip bireyler dil öğrenmede ve öğrendiği dili telaffuz etmede oldukça başarılıdır. Kitap, şiir okumayı çok sever. Yazı ve şiir yazmaya karşı eğilimi vardır. Bu nedenle kelime ezberleme kapasitesi oldukça yüksektir. Karmaşık cümleleri kolaylıkla çözümleyebilir. Okuduklarını ve duyduklarını kolaylıkla yorumlarlar. Rahatlıkla 500-600 kelimelik bir kitabı ezberleyebilir. İnsanlara karşı hitap ve nutuk becerisi yüksek olduğu için kendisini çok rahat dinletir. İkna kabiliyetleri oldukça yüksektir. Ayrıca karşısındaki kişiyi çok iyi dinler ve söylenmek istenileni hızlıca kavrar. 

   Sayısal ya da Mantıksal Zeka: Bu zeka tipine sahip bireyler matematiksel yeni kuramları çabuk kavrayarak matematiksel problemleri çabuk çözerler. Soyut düşünme beceriler oldukça ileri seviyededir. Kesin doğru veya yanlış bilgiler kısaca ispatı yapılabilir bilgiler bu tip bireyler için daha tatmin edicidir. Karar verme kabiliyetler bir hayli gelişmiştir. Satranç, dama gibi oyunların stratejilerinde oldukça başarılıdırlar. Bilgisayar programlama, grafik ve istatistik okuma becerileri çok iyidir. 

   Görsel Zeka: Bu zeka tipine sahip bireylerin üç boyutlu geometrik şekillerle arası çok iyidir. Görüntüleri hafızasında en ince ayrıntısına kadar saklar. Örneğin bir defa gördüğü bir kişiyi bir daha asla unutmaz. Uzun bir zaman sonra bile gördüğü kişiye resmedebilir. Ayrıca çizim kabiliyetleri oldukça gelişmiştir. Bu zeka tipi çoğu ünlü ressamda var olan bir özelliktir. Eşyalarını kaybetmeyecek yada koyduğu yeri hatırlayacak kadar hafızaları kuvvetlidir. Onlar içi duyu organları arasında gözün yeri ayrıdır. 

   Bedensel ya da Kinestetik Zeka: Bu zeka tipine sahip bireylerin mutlaka uğraştığı bir spor dalı vardır. %100'e yakın kas kontrolüne sahiptirler. Bu nedenle fiziksel etkinliklerde oldukça başarılıdırlar. Genellikle hızlı hareket ederler. Uzun süre bir yerde hareketsiz durmayı sevmezler. Hareket onlar için olmazsa olmazdır. En azından ellerini ya da ayaklarını mutlaka hareket ettirirler. Uzun süre oturarak yolculuk yapmayı sevmezler. Bunun yerine mesafe fark etmeksizin yürümeyi tercih ederler.

   Ritmik Zeka: Bu zeka tipine sahip bireyler kulak diğer duyu organlarından önce gelir. Seslere karşı duyarlılıklarından ötürü kendi seslerini doğru kullanırlar. Bu nedenle ritmik konuşma kabiliyetine sahiptirler. Bu bireylerin duyduğu sesin hangi nota olduğunu bilebilecek kadar müzik kulakları gelişmiştir. Duydukları müzikleri doğru ritim ve notalarla hafızalarında depolarlar. Müziğe karşı yatkınlıkları nedeniyle müzik aletlerini kullanmayı çabuk öğrenirler. 

   Doğacı Zeka: Bu zeka tipine sahip bireylerin ilgi alanı doğadır. En çok doğa olayları ilgisini çeker. Doğayı sever ve korur. Çevrenin temiz tutulması konusunda duyarlıdır. Doğa ile ilgili belgesel izlemeyi çok sever. Yeni bitki ve hayvan türleri keşfetmek onları çok mutlu eder. Onların ilgisini çeker. Hayvan beslemeye ve bitki yetiştirmeye karşı özel ilgileri vardır. Ça]]> Yapay Zeka https://www.zeka.gen.tr/yapay-zeka.html Mon, 10 Dec 2018 13:09:01 +0000 Yapay zeka, günümüzde yabancı bilim adamlarının üzerinde son derece yoğun bir şekilde çalıştıkları bir durumdur. Bilimsel adıyla anılacak olursa yapay zeka, "mantıksal analiz robotu"adı verilmektedir. Yapay zeka bir tanım ol Yapay zeka, günümüzde yabancı bilim adamlarının üzerinde son derece yoğun bir şekilde çalıştıkları bir durumdur. Bilimsel adıyla anılacak olursa yapay zeka, "mantıksal analiz robotu"adı verilmektedir. Yapay zeka bir tanım olarak ise, bir bilgisayarında ya da bilgisayarın kontrol ettiği bir robotun, çeşitli olarak yaptığı hareketleri zeki bir canlıymış gibi bir hale dönüştürme kabiliyetidir. Bu amaç doğrultusunda günümüzde birçok yabancı bilim insanı teknolojiyle birlikte çalışmaktadır. Teknolojinin en önemli dönüm noktası olacak olan yapay zeka, sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın uğraştığı bir icattır. Bu durum hakkında yapılan birçok çalışma genellikle insanlardaki düşünme yöntemlerine bakılarak yapılmaktadır. Yani üzerinde çalışılan yapay zeka, insanlara bakılarak faaliyet içermektedir. Araştırmaların sonuçlarına bakıldığında farklı şekillerde programlanmış bir bilgisayarda düşünme girişimi gibi olsa bile günümüzde çalışılan yapay zeka, hızlı bir şekilde değişmektedir. İnsan zekasından son derce bağımsız bir şekilde işleyen yapay zeka, doğru ve yeni yönelimlerden oluşmaktadır. Bu yönelim ise genellikle evreni ve doğayı anlama çabasında insanlara yardım edebilecek ve insandan çok daha zeki olabilecektir. Yapay zeka bu özelliğiyle aslında birçok kişinin işsiz kalmasına da neden olabilir. Çünkü insandan çok daha zeki olacak olan yapay zeka, tüm kontrolünü kendisi sağlayacağı için bir insana ihtiyaç duymayacaktır. Aslında bu durum da yapay zeka, adı verilen teknolojinin kötü bir etkisi olacaktır. Genel olarak bakıldığında yapay zeka çalışmaları, insanların teknolojiyi kullanarak insanüstü varlıkları oluşturma çabasıdır. 


   Yapay zeka, ilk olarak 1920'li yıllarda yazılan bir kitap ile ele alınmıştır. Bu yıllarda sadece bir hayal olan bu teknoloji, günümüzde son derece ilerletilmiş bir şekilde üzerinde çalışılmaktadır. O yılların modern bilim kurgu edebiyatının önce gelen yazarlarından olan Karel Capek'in eserlerinde yapay zekayı ele alan konular bulunmaktadır. Yapay zeka, insan zekasına özgü olan birçok içeriği yapabilecek bir kapasitede olacaktır. Bu zeka teknolojisi, algılama, öğrenme, çoğul kavramları öğrenme, düşünme ve birçok konuda fikir yürütme gibi işlemleri yapabilecektir. Birçok bilim adamına göre böyle bir teknolojinin yapılması son derece tehlikelidir. Bazı bilim adamlarına göre ise böyle bir teknolojinin yapılması mümkün bile değildir. Bu nedenle yapılan birçok uğraşın boşa yapıldığı düşünülmektedir. Aslında yapay zekanın akla gelişi, en az modern bilgisayarların tarihinden çok daha eskidir. Hatta bilgisayar ilk çıktığında bu dönemdeki bilim adamları, makine düşünebilir mi sorusu üzerinde çok fazla durmuşlardır. Bu soru, günümüzde aslında olumlu bir şekilde cevaplanmıştır. Fakat bu konu hakkında daha birçok bilim adamı bilgi toplama sürecinde kalmıştır. 

   Yapay zeka hakkında günümüzde ülkemizde de çalışmalar yapılmaktadır. Genelikle doğal diş işleme, uzman sistemler ve yapay sinir ağları hakkında birçok çalışma ülkemizde yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ise direk olarak ülkemizdeki üniversiteler bünyesi altında, devlete bağımsız olarak yapılmaktadır. 

   Yapay ZekaGelecekte yapay zeka...
   İleri ki yıllarda yapay zeka hakkındaki çalışmalar daha da ilerletilmiş olacağı için aslında tüm araştırmacıların birleşmesi gerekecektir. Araştırmacıların birleşerek tüm fikirlerini ortaya koyması durumunda bu bilgiler birçok işe yarayacaktır. Bazı görüşlere göre yapay zeka, gelecek zamanlarda insan zekasına bile alternatif olabilecektir. Bu nedenle yapay zekanın ne kadar güçlü olabileceğini de anlayabiliriz.

   Yapay zekanın gücü nasıl olacaktır
   Bu konular hakkında çalışan bilim adamları, genel olarak konuştuklarında  bir insanda hepsi aynı anda çalışan 100 milyar nöronun bulunduğunu söylemektedir. Bu nöronların bağlantılarının toplam olarak hesap gücünü alt sınırı 10 katrilyon olacağını sö]]>