Zeka Geliştirici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Zeka Geliştirici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeka geliştirici, fikirlere karşılık çoğu insan anne ve babasının içerisinde bulunduğu durum benzeri yaşlanma fikrine olumlu bakmaz ve bu süreçle imkânları içerisinde uğraşacağına kendini inandırır. Emniyetli, hoşnut ve tıbbi olarak daha uzunca yaşamanın yöntemlerini ve yaşam süresince sıhhatli, sevinçli kalmayı araştırırız.

Kaliteli uzun hayatı sağlama yönünden düşündüğümüzden fazladan kontrole sahibiz. Genetik, yaşlanırken bizim sağlığımızın neyin belirlediğinin yalnızca üçte bir kısmını meydana getirir. Bunun manası zekânın, gündelik kolay yaşam şekli seçimlerinin ne türlü olacağına ve ne civarı uzunca yaşayacağımıza dair çok önemli bir tesire sahip olmasıdır. Var olanları geliştirmek yepyeni beceriler öğrenmeye dair talepler amaçlı kendimize müsaade verelim. Daha uzunca hayatını sürdürmek, daha önce fark etmek ve görünmek amaçlı bu stratejilerinin bazılarını deneyin. Yenilenmeyen beyin hücrelerini geliştirmek, zekânızı artırmak esasında günde yapabileceğiniz çok kolay birtakım alıştırmalara ilişkili. İşte Amerikalı uzmanların şiddetle uygulanmasını önerdikleri o kolay fakat etkin yöntemler;
  • Zıt el alıştırması: Sağ elinizi kullanmaktansa belli bir süre sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi zıt elinizle tutun benzeri. Netice olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.
  • Çocuk oyunu alıştırması: İşe ya da alışverişe giderken, çocuk gibi heyecan içerisinde tüm duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu biçimde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar çok fazlasını kullanırsanız, hafızanız her vakit dinamik kalır.
  • Harf alıştırması: Elinize bir dergi ve bir fosforlu kalem alınız. Sırasıyla paragrafları okuyunuz ve çift olan harflerin üzerini çiziniz. Örneğin, çift 't' ve ' çift m harflerin üzerini işaretleyiniz. Böylece konsantrasyonunuzun uyarıldığını anında hissedeceksiniz. Bu, zihnin canlanmasını artırmaktadır.
  • Polisiye alıştırması: Dün akşam ne yaptım, neredeydim, 2 saat öncesinde ne yaptım? Benzeri, genelde polisiye romanlarında sorulan sualleri kendinize yöneltin ve elbette cevaplayın. Bu alıştırma sonucu olarak yaptıklarınıza yönelik dikkatinizi geliştirebilirsiniz.
  • Yürüyüş alıştırması: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde adım atın. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, öncesinde sağ elinizle, daha sonra sol elinizle dizinize dokunun. Bu gibi çaprazlama hareketlerle beyninizin her 2 tarafını kullanmış olursunuz.
  • Ressam alıştırması: Burnunuzun ucunda bir fırça varmış gibi hareket edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çiziniz. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi anında canlandırır. Benzer sürede beyni bloke eden stresi etkin biçimde yok eder.
  • Ajan alıştırması: bu alıştırmayı sokakta yapacaksınız. Çevrenizde yer alan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, tümceler türetmeye çalışın. Bu alıştırma hem kelime dağarcığınızı geliştirir hem de beyni canlandırır.
  • Resim alıştırması: bu alıştırma ile alım satım listelerini kolaylıkla ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirirsiniz. Bunun amaçlı kalem kâğıt alın ve kâğıdın üstüne mum, kaktüs, yonca benzeri semboller çiziniz. Her fotoğraf bir sayıyı simgeler. Sonrasında sembolleri sayılara yönelik olarak ezberleyin. Bu alıştırma ile, zihninizde listeler meydana getirmeyi kolay başarırsınız.
  • Otobiyografi alıştırması: Düşünün ki, yaşam hikayenizi bir daha yazmanız gerekmektedir. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. En yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekmektedir. Bu alıştırma ile, şahıslarla alakalı hafızanızı harekete geçirirsiniz.
  • Hipnoz alıştırması: Özellikle stresli anlarınızda pozitif kelimelerden yardım alın. Bunlarla negatif düşüncelerinizi ortadan kaldırırsınız. Örneğin, "Ben gereken her şeyi biliyorum ve çok sakinim" cümlesini tekrarlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeka Bölümleri ve Tanımları

Zeka Bölümleri ve Tanımları

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sayısal Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sayısal Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uzamsal Zeka Nedir?

Uzamsal Zeka Nedir?

İçsel Zekaya Sahip Olan İnsanlar

İçsel Zekaya Sahip Olan İnsanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Üstün Zeka Testi Zeka Testleri Nasıl Yapılır?

Üstün Zeka Testi Zeka Testleri Nasıl Yapılır?