İş Zekasını Artırma Yöntemleri
15 Mayıs 2024

İş Zekasını Artırma Yöntemleri

İş Zekâsı, terimi 1958 yılında ilk olarak Hans Peter denilen bilim adamı tarafından ilk olarak kullanılmış bir kelimedir. Hans zekâyı, istenilen ve beklenen hedeflere doğru yürütmek için farklı aksiyon kitapçığı gibi bir yöntem şekliyle bir bütün içinde sunulan gerçeklere ait kavramların birbirleriyle olan ilişkisini kavrama ve öğrenme dayalı bir yetenek olarak açıklamıştır. Zekâ, zihnin içerisinde yerleşmeye dayalı öğrenme ve öğrenilenden faydalanma, yeni olaylara uyabilme, yeni çözüm yolları ile sonuçlar bulabilme yeteneği olarak kabul edilmektedir. İş zekâsı, iş için farklı amaçları ham olan bir veriyi anlamlı ve daha kullanışlı bir bilgiye dönüştürmeye çalışan teorik bilgiler, metodolojiler, içerisinde bulunan süreçlerin, eğitimli mimarilerin ve gelişmiş olan teknolojilerin bir topluluğu olarak kabul edilmektedir. Farklı olarak başka bir şekilde açıklandığında ise bu iş zekâsı bulunan veri bütünleştirme, veri içerisinde oluşan ve okumak üzere olan kaliteyi, verinin büyük bir kapsam içerisindeki geniş çaplı ambarı, en yüksek düzeyde olan veri yönetimi, metin diyaloğu, içerik malzeme analizi ve en önemli olarak bilgi yönetim içerisindeki bölümde toplanmış bir şekilde olan diğer çoğu farklı topluluğu da kapsamış halde olması durumudur. Bu yüzden iş zekâsı genellikle birbirine bağlı mimari yapının bağlanmasına en çok yardımcı olan zekâ içerisinde yer almaktadır. İş zekâsını arttırmaya dayalı birçok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Genellikle bu yöntemlerden sonra oldukça iyi sonuçlar alınmıştır.

İş zekâsını arttırmaya yarayan yöntemler
  • İş temposu içerisinde performans ölçümünün hiyerarşisini oluşturmaya etki eden ve aynı zamanda fayda göstermeye yardımcı program ve iş hedeflerine kitle olarak doğru yolla giden süreçler hakkında iş liderlerine karşı yapılan bilgilendirme hakkında kalite testi yapılması.
  • İş zekâsı için faydalı olabilecek iş bilgisi üzerine çalışma keşfini sağlamaya dayalı uygulamalar için farklı tezler hazırlamak ve en iyi kararda farklı fikir kılmak için güncel süreçleri inşa etmeye yardım olan farklı programlar hazırlamak veya hazırlamaya yardımcı olmak.
  • İş için gerekli olan farklı stratejik yönetim kılavuzu hizmetini vermeye yardımcı olarak bu konuda genel stratejik raporlama sistemi için alt yapıya önem vererek inşa etmeye yardımcı olmak için program hazırlamak.
  • İş zekâsı içerisinde oluşan veri paylaşımı ve elektronik yapıya sahip veri değişim uygulaması boyunca birlikte hareket ederek birlikte çalışmak için farklı ve ilgi çekmeyen alanlar oluşturarak hem iş içinde hem de iş dışında gerekli olan malzemelerle doğru bir yol izleyerek muntazam bir program hazırlamak.
  • Normal yolla doğru bir şekilde gerçek olan iş bilgisi, doğrudan farklı olarak kişiler arasında uyumu kolaylaştırmaya yardımcı olmak, yeni bir bilgi veya önemli gelişmeleri iş içerisinde etrafa yaymak veya dağıtmak, başka kurumlar tarafından kopyalama veya alıntı olmayan bilgileri hazırlamak ve göstermek, bu bilgileri oluşturmaya dayalı bir şekilde ilerlemek ve tanımlamak için uygulamalara dayalı stratejilerle beraber çalışarak şirketin veri yönetmesini en yüksek düzeyde tutmaya çalışarak program hazırlamak.
  • İş zekâsı olarak ilerlemeye yardımcı güncel bilgiler sunarak bilgi yönetimi kapsamı içeriğinde öğrenim yönetimine dayalı tezler ve düzenleyici olarak farklı bir uyuma yol açmaya yardımcı olmak.
  • Düzenli olarak iş zekâsına yardımcı malzemeler ve teknolojik aletler bulundurmak. Kullanılan malzemeler ile farklı bir yol izleyerek ilerlemek.
Bunlara dikkat edildiği sürece çoğu şirket veya kuruluşlarda oldukça fayda sağlamış olduğu bilinmektedir. İş içerisinde oluşan zekâ kavramı oldukça gelişmeye ve yeniliklere açık olan bir kavram olduğundan dolayı ilerleme alma söz konusu olduğu bilinmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Görsel Zeka Testi Görsel Zeka İlgi Alanları

Görsel Zeka Testi Görsel Zeka İlgi Alanları

Zeka Geliştirme Teknikleri

Zeka Geliştirme Teknikleri

Bebek Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Bebek Zeka Testi Nasıl Yapılır?

İçsel Zekaya Sahip Olan İnsanlar

İçsel Zekaya Sahip Olan İnsanlar

Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Zeka Testi Nasıl Yapılır?